KESTEL’DE DOĞAL AFETLERE KARŞI FARKINDALIK OLUŞTURULDU

Merhamet ve sevgi timsali Türk Kızılay’ın Bursa Şube Yönetimi, çalışanları ve 22 arama kurtarma ekibi, 17 Ağustos Depremi Şehitlerini anmak ve doğal afetlere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Kestel’de gerçekleşen programda buluştu.

Program, Kestel Kaymakamı’na vekaleten, Gürsu Kaymakamı Mehmet Makas, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, yönetim kurulu üyeleri, AFAD İl Müdürü Yalçın Numan ve diğer arama kurtarma ekiplerinin yönetici ve çalışanları ile vatandaşların katılımlarıyla gerçekleşti.

Kestel Kent Meydanı’nda 17 Ağustos 1999 tarihinde depremin yaşandığı saat olan 03.00’a kadar süren programda, o gece yaşanan afette yaşamlarını yitirenler rahmetle anıldı. Aynı zamanda yaşamın yadsınamaz gerçeklerinden olan doğal afetlere karşı  farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen programda, arama kurtarma ekipleri, kullandıkları ekipman ve yöntemler hakkında vatandaşlara bilgiler verdi.

 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, şunları söyledi:

“17 Ağustos başta olmak üzere hepimizde derin yaralar bırakan  doğal afetlerde önemli tecrübeler edinildi. Doğal afetlerin yadsınamaz bir gerçeği dahilinde afetler öncesinde ve sırasında gerekli önlemlerin alınabilmesi adına ülkemizde önemli adımlar atıldı ve atılmaya da devam ediyor. Bu anlamda Türk Kızılay adına hizmet veren bizler de afetlerin oluşturduğu maddi ve manevi tahribatları yıkımı en aza indirebilmek, insanlarımızı ve kurumlarımızı olası afetlere hazırlayıp, bu tür zor anlarda yanlarında olabilmek adına var gücümüzle çalışıyoruz. Türk Kızılay, kuruluşundan bu yana dünyaya örnek çalışmalara imza atarak, hayırseverler vatandaş ve kurumlarımızın desteği ile her geçen gün güçlendirdiği merhamet elini din, dil, ırk ayrımı gözetmeden uzatıyor ve uzatmaya da devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle 17 Ağustos 1999 Depremi’nde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum."

17 AĞUSTOS DEPREMİNDE YAŞAMINI YİTİREN VATANDAŞLARIMIZI RAHMETLE ANIYORUZ

Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, 17 Ağustos 1999’da yaşanan deprem felaketinin yıldönümünde bir mesaj yayımlayarak, depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı rahmetle andı.

Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, yazılı olarak yayımladığı mesajında 17 Ağustos 1999 tarihinde Gölcük merkezli yaşanan depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diledi. Davut Gürkan, doğal afetlerin göz ardı edilemez bir gerçek olduğunun altını çizdiği mesajında, doğal afetlerle yaşamayı öğrenmenin önemine vurgu yaptı.

 

 

Devamını oku...

KIZILAY'IN İYİLİK HAREKETİ DEVAM EDECEK

Kızılay Bursa Şube Başkanımız Davut Gürkan ve yönetim kurulu üyelerimiz Olay Medya'yı ziyaret ederek, çalışmaları ve yeni dönemdeki hedefleri hakkında bilgi verdi.

Kızılay Bursa Şube Başkanımız Davut Gürkan ve yönetim kurulu üyelerimiz Olay Medya'yı ziyaret ederek, çalışmaları ve yeni dönemdeki hedefleri hakkında bilgi verdi. 150 yıldan beri Türk halkının destekleri ile ayakta duran Kızılay'ın kendilerini yüklediği sorumluğun farkında olduklarını kaydeden Gürkan, Türk Kızılay'ı denildiğinde akla ilk olarak afetlerin geldiğini ancak birçok alanda faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Devamını oku...

BTSO BAŞKANI SAYIN BURKAY’DAN DESTEK

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay,  Genel Başkanımız Sayın Dr. Kerem Kınık ve beraberindeki heyeti ağırladı. Türk Kızılayı'nın Kurban yardım kampanyasına bireysel olarak bağışta bulunan Burkay, Bursa iş dünyası olarak bu anlamlı kampanyada olduğu gibi her zaman Türk Kızılay'ının yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Devamını oku...

GURURUMUZ BURSASPOR’U ZİYARET ETTİK

Kızılay Genel Başkanımız Sayın Dr. Kerem KINIK, genel başkan yardımcılarımız, Şube Başkanımız Davut GÜRKAN ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte Bursaspor Başkanı Sayın Ali AY ve yöneticilerini ziyaret ettik.

Bursaspor Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde gerçekleşen ziyarette Genel Başkanımız Sayın Dr. Kerem KINIK ve heyetimizi  Bursaspor Başkanı Sayın Ali AY ve Sosyal Yapılanma, Sponsorluk ve Reklamdan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Onur ÖZSELEK karşıladı.

Bursaspor Başkanı Sayın Ali AY yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Ben özellikle kan vermeyi çok önemsiyorum, buradan taraftarlarımıza seslenmek istiyorum; Kızılay’a destek olmak ve  kan verme hususuna önem gösterelim."

Ziyaretin sonunda Bursaspor Başkanı Sayın Ali AY, Genel Başkanımız Sayın Dr.Kerem KINIK’a "Bursaspor Almanağı" hediye etti.

Kızılay Heyeti Valiyi Ziyaret

GENEL BAŞKANIMIZ DR. KEREM KINIK:  ‘BURSA'DA AFET MÜDAHALE KAPASİTESİ ARTACAK’

Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık, Bursa'da yüksek kapasiteli afet riski azaltma ve müdahale kapasitesi oluşturacaklarını söyledi.

Bir dizi ziyarette bulunmak için Bursa'ya gelen Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık, Bursa Valisi İzzettin Küçük'ü makamında ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada,Kızılay'ın 150 yıldır iyilik ve hayır için yarıştığını dile getiren Kınık, 'İyiliğin amiral gemisine katkısı olan nice gönüllü dostlarımız oldu. Hepsine çok teşekkür ediyoruz. Bursa'da da Kızılay gerçekten hizmetleriyle yıllarca vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gördü. Afetlere insanları hazırlamak için ilk yardım eğitimleri verdi. Öğrencilerimize yurt imkanları sundu. Yoksul insanlarımıza destek verdi. Bursa ile Kızılay birbirini tanıyor. İnşallah yeni dönemde bir önceki başarılı ekibimizin koyduğu çıtayı daha yukarıya taşıyacak faaliyetlerimizi yürüteceğiz" dedi.

Devamını oku...

KIZILAY TANITIM BASIN METNİ

MERHAMETİN SEMBOLÜ ‘KIZILAY’, MERHAMET ŞEHRİ BURSA’DA YÜKSELİYOR

Savaşın sonsuz yıkımının gölgesinde pek çok acıya sahne olan Anadolu Coğrafyası’nda, Osmanlı’nın var oluş çabasını sürdürdüğü tüm cephelerde savaş alanında yaralanan ve hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etme arzusundan doğan Kızılay, 11 Haziran 1868 tarihinde ‘Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’ adıyla kurulmuştur.

Milliyet, ırk, dil, dil, dost, düşman ayrımı yapmadan cephede savaşan tüm askerlere yardım eli uzatan kurumumuz, 1877’de ‘Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti’, 1923 yılında ‘Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti’, 1935’te ‘Türkiye Kızılay Cemiyeti’ ve 1947 yılında da ‘Türkiye Kızılay Derneği’ adını almıştır.

Devamını oku...