You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

TÜRK KIZILAY BURSA ŞUBESİ’NDEN EMNİYETE ULUSLARARASI AKREDİTASYONLU İLK YARDIM EĞİTİMİ

TÜRK KIZILAY BURSA ŞUBESİ’NDEN EMNİYETE ULUSLARARASI AKREDİTASYONLU İLK YARDIM EĞİTİMİ

Türk Kızılay Bursa Şubesi ve Bursa Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Bursa’da görev yapan trafik polislerine uluslararası akreditasyonlu ilk yardım eğitimi verilecek.
Türk Kızılay Bursa Şubesi acil durumlarda hayat kurtaran ilk yardım teknikleri hakkında sertifikalı eğitimlerini aralıksız sürdürüyor. Bir yandan düzenli olarak gerçekleştirdiği eğitim programları diğer ise farklı vesilelerle gerçekleştirdiği bilgilendirme programları ile ilk yardımın önemi hakkında kamuoyunda farkındalık oluşturan Türk Kızılay Bursa Şubesi, Bursa’da görev yapan trafik polislerine uluslararası akreditasyonlu ilk yardım eğitimi verecek.
Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, beraberinde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan’ı makamında ziyaret etti. Sohbet havasında gerçekleşen ziyaretten Türk Kızılay’ın faaliyetlerini ve şubelerinin çalışmalarını anlatan Davut Gürkan, hayat kurtaran ilkyardım tekniklerinin her kesimden insanımıza öğretilmesi konusunu çok önemsediklerini vurguladı.
TRAFİKTE YILDA 1.2 MİLYON KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre her yıl dünyada 50 milyon kişinin yol kazaları sonucu yaralandığını belirten Davut Gürkan, bu sayının 15 milyonunu ciddi yaralanmalar oluşturduğunu belirterek;
“Dünyada yılda 1.2 milyon insanın yollarda öldüğü tahmin edilmekte, bu da yaklaşık günde 3000 kişinin öldüğü anlamına geliyor ve maalesef bunların 500’ü çocuk! Kaza olaylarında ölümlerin %10’u ilk 5 dakikada %45’i ilk 30 dakikada gerçekleşmektedir. İlk yardım uygulamalarını doğru yapabilecek kişilerin sayısının arttırılması, ilk yardım eğitim ve uygulamalarına yönelik etkin organizasyonların gerçekleştirilmesi ile ölüm ve sakat kalma oranları ciddi şekilde azaltılabilecektir. Trafik kazalarında olay yerine ilk ulaşan unsurlar trafik polislerimiz. Bu açıdan bakıldığında trafik polislerimizin ilkyardım eğitimi almış olmalarının acil durumlarda birçok hayatı kurtarabileceğine inanıyoruz” dedi.
İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ise sözlerine ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Türk Kızılay Bursa Şubesi’nin çalışmalarını yakından ve takdirle takip ettiklerini belirten İl Emniyet Müdürü Aslan, yapılan protokolün önemine dikkat çekti. İstenmeyen kazaların her an hepimizin başına gelebileceğini belirten Aslan, şunları söyledi:
BURSA TRAFİĞİ DAHA GÜVENLİ AKACAK
“Bu tür durumlarda doğru şekilde yapılan ilk müdahaleler hayat kurtarıp, ileri de vücutta engeller bırakabilecek yaralanmaların en etkisini en aza indirebiliyor. Bu açıdan bakıldığında trafikte olay yerine ilk olarak varan emniyet unsurlarımızın ilk müdahale tekniklerini bilmeleri önemli. İmzaladığımız bu protokolle birlikte trafik polislerimiz, trafik akışının güvenliğinin yanı sıra olası kaza olayları sonrasında belki de hayatlar kurtarabilecekler. Ben bu çalışmada emeği olan herkese teşekkür ediyorum ve Türk Kızılay’ın bu alanda oluşturmaya çalıştığı farkındalığın daha büyük kitlelerce desteklenerek büyümesini temenni ediyorum.”