You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

KIZILAY HAFTASI BAŞLADI

Portfolio

KIZILAY HAFTASI BAŞLADI

Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen açılış programıyla başladı. BTSO Eğitim Kampüsü Oğuz Kağan Köksal Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan’ın yanısıra İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Kan Bölge Müdürü Dr. Nihat Çakır, Toplum Merkezi Yöneticisi Esra Aruk ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

 

“150.YIL COŞKUSU”

 

Tarihi Kızılay fotoğrafları sergisinin de yer aldığı program Kızılay tanıtım videosunun izlenmesiyle başladı.

 

Kızılay ailesi olarak 150 yılı geride bırakmanın gururunu yaşadığını söyleyen Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, Kızılay denince akla ilk olarak yardımseverlik kavramının geldiğine dikkat çekti. Gürkan, “Kızılay, meydana gelen doğal afetler sonrasında afetzedelere yardım elini uzatan kurumların başında gelmektedir. Afet müdahale ve afet lojistik sistemlerini ülke çapında yaygınlaştıran, bu ağ ile dünyanın en iyi afet örgütlenmelerinden birine sahip olan Türk Kızılay 8 Bölgesel, 25 Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi sayesinde en kısa sürede afet alanına ulaşmaktadır.” diye konuştu.

 

Türk Kızılay’ın temel ilkelerinden birinin eşitlik ilkesi olduğunu da hatırlatan Gürkan, Kızılay’ın sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında yardıma ihtiyacı olanların yanında olduğunu söyledi. 187 ülkeye yardım götürüldüğünü de sözlerine ekleyen Gürkan, “Kızılay´ın 6 binden fazla profesyonel ve  yüz binlerce gönüllü çalışanı mevcut. Türk Kızılay dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın dünyanın farklı bölgelerinde milyonlarca insana yardım elini uzatmaya devam ediyor. Filistin, Sudan, Endonezya, Sri Lanka, Kırgızistan, Kosova, Somali ve Pakistan gibi ülkelerde insani yardım faaliyetlerinin yanısıra pek çok kalıcı refaha yönelik çalışmalara da imza atıyor.” şeklinde sözlerine devam etti.

 

“TÜRKİYE’NİN VEREN ELİ KIZILAY”

 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger de yaptığı konuşmada, 150’nci yılını kutlayan Türk Kızılay’ın Türkiye’nin “veren eli” olduğunu söyledi. Dülger, bugüne kadar yüz binlerce aileye yardım ulaştıran Kızılay’ın Türk milletinin yardımlaşma ve dayanışma gücünü harekete geçirerek insani değerlerin güçlenmesine, toplumlar arasında barış ve dostluk köprülerinin kurulmasına katkı sağladığını dile getirdi.

 

Programın sonunda sahneye konan “Dersimiz Kızılay” adlı tiyatro gösterisi öğrencilerden büyük alkış aldı.