Nakdi Bağış

Alan elin veren eli görmeyeceği yenilikçi sistemimizle, zekâtlarınız doğrudan ihtiyaç sahiplerine ulaşsın.
Nakdi Bağışı

Zekat Bağışı

Alan elin veren eli görmeyeceği yenilikçi sistemimizle, zekâtlarınız doğrudan ihtiyaç sahiplerine ulaşsın.
Zekat Bağışı

Fidye, Fitre

SMS bağışlarınızla toplanan fidye ve fitrelerle, az çok demeden paylaşmanın mutluluğunu yaşayın.
Fidye, Fitre Bağışı

Eğitim

Türk Kızılay olarak, başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere farklı paydaşlar ile eğitimi destekleyen iş birlikleri kuruyor; bağışlarınızı ülkemizin aydınlık geleceğine yönlendiriyoruz.
Eğitim Bağışı

Portfolio

-BU YILIN TEMASI: YOL GÜVENLİĞİ VE İLK YARDIM

 

Bir insanın hayatını kurtarmak için en önemli davranışlardan biri olan ilk yardım, Eylül ayının ikinci cumartesi günü ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu alanda uzun yılların deneyimine sahip olan Türk Kızılay, bu yıl “Yol Güvenliği ve İlk Yardım” temasıyla kutlanacak olan Dünya İlk Yardım Gününde farkındalık çalışmaları yapacak.

 

2017 yılı rakamlarına göre ülkemizde 410.612 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 7.427 kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise 300.383. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün rakamlarına (http://www.trafik.gov.tr/SiteAssets/istatistik/2017s.pdf) baktığımızda yol güvenliği ve ilk yardımın önemi bir kez daha anlaşılıyor. O nedenle bu yıl Dünya İlk Yardım Gününde “Yol Güvenliği ve İlk Yardım” temasıyla farkındalık çalışmaları gerçekleştirilecek.

 

Bu yıl ki tema kapsamında Kızılay’ın da üyesi olduğu Küresel İlk Yardım Referans Merkezi yol güvenliğini kapsayan 10 Basit Kural yayınladı:

 

TRAFİK KAZALARINI ÖNLEYİCİ 10 BASİT KURAL

 

1.Alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde etkisi altında ve yorgunsanız araç kullanmayın.

2.Aracınızda reflektörlü yelek ve üçgen reflektör gibi koruyucu ekipmanlar bulundurun.

3.Aracınızda ilk yardım çantası bulundurun.

4.Aracınızın ve lastiklerinizin düzenli güvenlik kontrolünden geçtiğinden emin olun.

5.Aracınızı çalıştırmadan önce herkesin emniyet kemerinin takılı olduğundan emin olun.

6.En az 2 saatte bir dinlenin ve iyi olduğunuzdan emin olun.

7.Yol kurallarına uyun, hız limitlerine ve hava koşullarına uygun şekilde aracınızı kullanın.

8.Aracınız park halinde değilse telefonla konuşurken asla araç kullanmayın.

9.Yoldaki potansiyel tehlikelere karşı daima dikkatli olun.

10.Yoldaki uyarı levhaları, trafik ışıkları ve göstergelere uyun.

 

İlk yardım bilgisi hayat kurtarıyor

 

Trafik kazaları sonrası ilk yardım uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması sayesinde yaşamların kurtarıldığı, sakatlıkların azaltıldığı bilinmektedir.

 

Sonuç olarak başta sürücü, aile, akranlar ve toplum üyelerinin ilk yardım eğitim becerileri ile donatılması yolda meydana gelen kazaya veya yaralanmaya maruz kalanların hayatta kalması için hayati rol oynuyor. Yukarıda önerilen basit 10 kuralın uygulanması da kazaların önlenmesini sağlamaktadır. İlk yardım eğitimi almayan bir kişinin hasta/yaralıya dokunmaması sadece 112’yi araması yeterli olacaktır.

 

Kızılay 250.000’den fazla kişiye ilk yardım eğitimi verdi

 

İlk yardımın hayat kurtarmada önemli bir rolü olduğunu düşünerek 2000 yılından bu yana ilk yardım eğitimi vermeye başlayan Türk Kızılay, o günden bu güne toplumun gerek iş güvenliği, gerekse afet ve acil durumlara yönelik bilinçlendirilmesi için 250.000’den fazla kişiye ilk yardım eğitimi verdi. (Kızılay’ın da üyesi olduğu Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) her yıl 15 milyondan fazla kişiyi hayat kurtarıcı olarak eğitiyor. Türk Kızılay aynı zamanda Küresel İlk Yardım Referans Merkezi ve Avrupa İlk Yardım İşbirliği Ağının Yürütme Komitesinde de yer alıyor.)

 

Ülkemizde ev kazalarında meydana gelen can kaybının azaltılması için ulusal mevzuatların iyileştirilmesi, her aileden en az bir kişinin ilk yardım eğitimi alması ve en önemlisi ilk yardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması gerektiğini hatırlatan Türk Kızılay, Dünya İlk Yardım gününde tüm bu noktalara bir kez daha dikkat çekmeye çalışacak.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Detaylı bilgi için: www.kizilay.org.tr / www.ilkyardim.org.tr

 

 

Türk Kızılay Bursa Başkanı Davut Gürkan, düzenlediği basın toplantısı ile Türk Kızılay’ın Ramazan Ayı boyunca yürüteceği bağış ve yardım faaliyetlerini ve Bursa ayağında yapılacak çalışmaları kamuoyu ile paylaştı.

Türk Kızılay Bursa Başkanı Davut Gürkan, beraberinde yöneticileri, Osmangazi Şube Başkanı Halil Atalay, Yıldırım Şube Başkanı Ömer Aykan, Nilüfer Şube Başkanı Coşkun Evkuran ile basın mensupları ile bir araya geldi. Türk Kızılay’ın bu yıl ‘Ramazan’da az çok demeden paylaşıyorsan, Hilal olsun Türkiye’ sloganı ile yürüteceği çalışmaların Bursa ayağının anlatıldığı toplantı, Kızılay Plaza’daki Türk Kızılay Bursa Şubesi’nde gerçekleştirildi.

ÇALIŞMALAR TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLECEK…

Burada konuşan Davut Gürkan, Ramazan-ı Şerif’in manevi havasını teneffüs etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Başkan Gürkan, afet dönemlerinin dışında da hayatın her anında ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılay’ın, sosyal yardımlarını aralıksız sürdürdüğünü ifade ederek,

“Kızılay’ın ülke geneline yayılmış şubelerinin yapmış olduğu detaylı sosyal incelemeler sonunda ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlarımızın ihtiyaçları Ramazan ayında da karşılanmaya devam edecektir. Bizler de yardımsever kimliği ile ön plana çıkan Bursamızda hayırsever vatandaşlarımızın merhamet elini Ramazan’ın ruhuna yakışır şekilde titizlikle çalışarak ihtiyaç sahibi ailelerimize ulaştıracağız. Tüm bu hayır dolu organizasyon sürerken, yardımseverlerimiz yapılan kayıtlar sayesinde bağışlarını takip edebilecekler” dedi.

GIDA KOLİSİ YARDIMLARINDA HEDEF BÜYÜTÜLDÜ…

Birçok kuruluş ile işbirliği çalışmalarının gerçekleştirilmesinin sonucu olarak 2018 yılında on binlerce gıda kolisinin Ramazan ayı çalışmaları kapsamında ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını hatırlatan Davut Gürkan, “Türk Kızılay, bu Ramazan’da Türkiye genelinde 1 milyon 600 bin kişiye ulaşarak 400 bin gıda kolisini ulaştıracak. Ayrıca bayram sürprizlerimizi taşıyan 100 bin kolimiz de ülke çapında çocuklarımıza ulaştırılacak. Bu kapsamda anlaşmış olduğumuz zincir marketlerde Türk Kızılay adına Gıda Kolileri satışa sunulacak olup, ayrıca Türk Kızılay resmi İnternet sitesinden gıda kolileri bağışları kabul edilecek, şehrimizin farklı noktalarına kuracağımız stantlarda da hayırseverlerimizin bağışlarını Kabul edeceğiz. Anlaşmalı olduğumuz marketlerde gıda yardımı gibi çalışmalarımız, Ramazan Ayı boyunca şehrin dört bir yanına dağıtacağımız gıda kolileri ve diğer bir çok projemizle Bursamızda Ramazan’ın bereketini ihtiyaç sahipleri ile paylaşacağız” şeklinde konuştu.

 

                                                          

 

FİTRE VE ZEKATLARINIZ EMİN ELLERDE…

Bu yıl gerçekleştirilecek olan fitre ve zekat bağış ve dağıtım çalışmalarına da değinen Başkan Gürkan, “Geçen Ramazanlarda olduğu gibi bu sene de yardımseverlerin zekâtları Türk Kızılay aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Vatandaşların fitre ve fidyelerini de ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak olan Türk Kızılay, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı taban fiyat üzerinden fitre ve fidyeleri kabul edecek. Bizlerde Bursamızda hayırseverlerimizin fitre ve zekatlarını dini hassasiyetler gözetilecek şekilde, Ramazan’ın ruhuna uygun olarak titizlikle yürüteceğimiz çalışmalarla sahiplerine ulaştıracağız.

Bu anlamda bağışçılarımız, gönül rahatlığı ile bağışlarının bu güzel ayın feyiz ve bereketine uygun şekilde ihtiyaç sahibi ailelerimize ulaşacağını emin olabilirler.” dedi.

Yurt içinde vekalet sahipleri adına kesilen kurbanlardan elde edilen et konserveleri yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını hatırlatan Gürkan, bu Ramazan’da da üretilen et konserveleri Türkiye çapında ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını söyledi. Davut Gürkan, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Her alanda olduğu gibi hayırseverliği ile de örnek gösterilen Bursamızda bizler de vekalet sahiplerimizin bağışlarını ihtiyaç sahipleri ile buluşturma yolunda gereken köprüleri en doğru şekilde kuracağız. Tüm İslam Alemi’nin ve özellikle Bursalı hemşerilerimizin, hayırseverlerimizin Ramazan-ı Şerif’inin hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz eder, huzur içerisinde, hayırlarla dolu bir Ramazan Ayı geçirmemizi diliyoruz.”

BAĞIŞLAR GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILACAK…

Öte yandan Türk Kızılay’a Ramazan ayında destek vermek ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak isteyen hayırseverlerin pek çok seçeneği bulunuyor.

Bursamızda hemşerilerimiz www.bursakizilay.org.tr sitemizi ziyaret ederek oradan her türlü bağışlarını yapabilirler.

0224 220 24 40 ya da 0542 220 24 74 numaralarında Türk Kızılay Bursa Şubesi’ne ulaşabilirler…

Yanı sıra bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız Nilüfer İlçemiz’deki Kızılay Plaza ve 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı aralığında bulunan Türk Kızılay Bağış merkezimize uğrayabilirler

TÜRK KIZILAY BURSA’DA MUDANYA MESAİSİ SÜRÜYOR

Türk Kızılay Bursa Başkanı Davut Gürkan, beraberinde yöneticileri Ahmet Emin Yılmaz ve Mürsel Durmaz ile birlikte Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ı ziyaret etti.

Türk Kızılay Bursa Yöneticileri, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ı ziyaret etti. Belediye binasında gerçekleşen ve sohbet havasında geçen ziyarette Türk Kızılay Bursa Başkanı Davut Gürkan ve yöneticileri çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Başkan Davut Gürkan, Mudanya’da yoğun bir mesai içerisinde olduklarını belirterek, Mudanya şubemizin bir an önce yeniden ve güçlü bir şekilde hayata geçirilmesi için çalışmalarında sona geldiklerini belirterek, Kızılay’ın merhamet elini Mudanya şubeleri ile daha da güçlendireceklerini söyledi. Davut Gürkan, Kızılay Kampı’nın yeniden canlandırılması çalışmalarını hızlandırdıklarını anlatarak, “Kızılay Kampımızın yeniden hizmete sokmak için çalışmalarımızı neredeyse tamamladık. Bursamızın ve Türk Kızılay’ın bir değerini daha yeniden ayağa kaldıracağız” dedi.

TÜRKYILMAZ: TÜRK KIZILAY MİLLİ DEĞERİMİZDİR

Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ise Türk Kızılay’ın milli bir değer ve zenginlikleri olduğunu söyledi. Hayri Türkyılmaz, Kızılay’ın 151 yıldır tüm dünyadaki yardıma muhtaç insanlara uzanan merhamet elinin milletimizin yardımseverlik ve şefkat duygularını dünyaya kanıtladığını vurgulayarak, bu elin güçlenmesi adına yapılacak her çalışmanın destekçisi olacaklarını belirtti.

KIZILAY KAMPI BİR SEMBOL NİTELİĞİNDE…

Başkan Türkyılmaz, Mudanya’nın ve Türk Kızılay’ın sembollerinden olan Kızılay Kampı’nı yeniden canlanıp, gençlerimizin hizmetine sunulmasını arzu ettiklerini belirterek, bu konuda ve Türk Kızılay Mudanya Şubesi’nin yeniden canlandırılması adına yapılan çalışmaların destekçisi olacaklarını belirtti.  

KIZILAY KAMPI, ÇOCUK KAHKAHASI İLE RENKLENDİ

Türk Kızılay Bursa Şubesi, Genç Kızılay Bursa ve Toplum Merkezi renkli bir etkinliğe imza atarak çocuklara gönüllerince bir gün yaşattı.

Türk Kızılay Bursa Şubesi, Genç Kızılay ortaklaşa düzenlediği organizasyonla aralarında dezavantajlı ve yabancı uyruklularında bulunduğu yaklaşık 300 çocuk eğlenerek öğrendi, gönüllerince bir gün geçirdi. 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Türkiye genelinde 30 ilde gerçekleştirilen etkinliğin Bursa ayağında yaşları 8 ila 10 arasında olan çocuklar, başlarında Türk Kızılay görevli ve eğitmenleri ile kendi öğretmenleri eşliğinde çeşitli oyunlar oynadı, atölye etkinlikleri ile el becerilerini geliştirdi.

Türk Kızılay’ın Altıntaş Mahallesi’nde bulunan kamp merkezinde gerçekleştirilen Türk Kızılay Çocuk Festivali, 60 Türk Kızılay gönüllüsü ve öğretmenlerin eşliğinde çekişmeli ve eğlenceli oyunlar ile öğretici atölye çalışmalarıyla renkli görüntülere sahne oldu. Çocuklar bir yandan canlı langırt, dart, tırmanma gibi oyunlarla eğlenirken, bir yandan da atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

Organizasyon hakkında bilgiler veren Toplum Merkezi Müdürü Esra Aruk, çocuklara eğlenerek öğrenebilecekleri bir gün geçirebilmeleri için bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini belirterek, destek veren Türk Kızılay yetkililerine teşekkür etti.

Genç Kızılay Başkanı Semih Aksoy ise çocukların 23 Nisan coşkularına ortak olup, birlik ve beraberlik içerisinde dilediklerince eğlendikleri organizasyondan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programın sonunda çocuklara hediyeler dağıtıldı.

KORUYUCU AİLELER İFTAR’IN FEYZİNİ PAYLAŞTI

Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın himayesinde ve Türk Kızılay Bursa Şubesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü organizasyonuyla Bursa’daki koruyucu aileler ve merhametleri ile büyüyen çocuklar İftar’ın bereketini paylaştı.

Merinos AKKM Yıldırım Beyazıt Salonu’nda gerçekleştirilen programa Bursa Valisi Yakup Canbolat, Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan ve yönetim kurulu üyeleri ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erkut Öneş ve yöneticileri , koruyucu aileler ve çocukları katıldı. Dualar ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erkut Öneş,Her çocuğun kendisini koruyacak, sevecek, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek, onlara güvenli bir gelecek sağlayacak sıcak bir himayeye ve aile ortamına ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Bu bilinçle çocuklarımızı şefkat ve merhametten mahrum etmeyen tüm hayırseverlerimize teşekkür ederim” dedi.

GÜRKAN: AMACIMIZ TÜM DÜNYADAKİ ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEK

Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan ise sözlerine katılımları ile organizasyonu güzelleştiren herkese teşekkür ederek başladı. Türk Kızılay ve Türk Kızılay Bursa Şubesi’nin geçmişi ve çalışmalarını anlatan Gürkan, Türk Kızılay’ın bağışçılarının destekleri ile artık tüm dünyanın ‘Veren El’i haline geldiğini vurguladı. Başkan Gürkan, Türk Kızılay’ın en büyük ideallerinden birinin de tüm dünyadaki çocukların şefkat ve merhametten uzak kalmayıp, geleceğe umutla bakabilmesi olduğunu belirterek, içinde bulunduğumuz Ramazan Ayı’nı vesile ederek 40 ülkede çocukların yüzlerinin gülmesiiçin düzenlenen programlara katılım çalışmaya gayret ettiklerini söyledi. Başkan Gürkan, ‘Bugün de Sayın Valimizin himayelerinde gerçekleştirilen bu güzel programa katkı sağlayabilmek bizim için onur verici. Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olan bir sahiplenme örneği gösteren siz değerli ailelerimize ve bu güzel geceyi katılımları ile anlamlı kılan herkese ne kadar teşekkür etsek azdır” ifadelerini kullandı.

VALİ CANBOLAT: HER ÇOCUK MERHAMET VE ŞEFKATİ HAK EDİYOR

Bursa Valisi Yakup Canbolat ise, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlanabilmesi düşüncesi ile kurulan Koruyucu Aile Sistemi’ne Bursa’nın sahip çıktığını belirtti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nce himaye altına alınan çocukların, koruyucu aileler tarafından gereksinim duydukları ilgi, şefkat, merhamet, geleceklerine dair yatırımlar gibi konularda destek aldıkları anlatan Vali Canbolat, “Biz tüm dünyada hiçbir çocuğun şefkat ve merhametten mahrum kalmaması gerektiğini savunan, bu minvalde öğütler veren bir inanç ve medeniyet sisteminin fertleriyiz. Çok şükür ki hayırsever ve merhametli insanımız iylik yolunda atılan her adıma sahip çıkıyor. İnşallah hep birlikte doğru adımlar atarak himaye altına alınması gereken çocuk sayımızı toplumumuza yakışır şekilde en aza indirmeye çalışacağız. Bu yola destek olan, iyiliğe gönül veren herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

BİLGİLENDİRME: 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi kanununa göre sadece Türkiye Kızılay Derneği'ne makbuz karşılığı yapılan nakdi bağışlarının %100'ünün vergi matrahından indirilebildiğini biliyor musunuz?

Türk Kızılay Bursa Şubesi

İletişim Bilgilerimiz

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  +90 (224) 220 24 40
  +90 (224) 220 24 99
  Odunluk Mh. Liman Cd. Kızılay Plaza No:17 Nilüfer/Bursa/Türkiye


Haritada Gör

Türk Kızılay Bursa Şubesi


Duyurular

02
May2019

Yurtiçi Hesap Numaralarımız

Yurt içinden Havale ve EFT yoluyla bağış yapmak için hesap TL numaramız ZİRAAT BANKASI

«
»
  • Recent Projects
  • Recent Projects
  • Recent Projects