Kardeş Okul Projesi

 

 

Türk Kızılayı Bursa Şubesi’nin Kardeş İlçe projesi 2004-2006 yıllarında ilk olarak Keles’te başladı. Kızılay Kel es Şubesi Hizmet Ofisi’nin açılışının ardından ilçe halkına Kızılay’ı tanıtmak ve halk arasında yardımlaşma duygusunu arttırmak amacıyla Kızılay Haftasında ilçe’de ve köylerde bulunan ilköğretim ve lise düzeyindeki okullarda Kızılay konulu resim, kompozisyon ve şiir yarışmaları düzenlendi. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere çeyrek altın, suluboya, dolma kalem gibi hediyeler törenle dağıtıldı. Türk Kızılayı Bursa Şubesi Kadınlar Kolu, 2002 yılından itibaren Mutlular Osmangazi İlköğretim Okulu ile Kardeş Okul Projesi’ni başlattı. Okul yönetimi tarafından belirlenen ihtiyaç sahibi öğrencilere okul araç gereçlerinin yanı sıra ayakkabısından kabanına giysi yardımının yanı sıra ailelere de gıda yardımının yapıldığı proje daha sonraki yıllarda kardeş ilçelerdeki köy okullarına yaygınlaştırıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen kardeş okul projesi ilk ve ortaöğretim kurumlarında sürdürülüyor. Proje kapsamında Kardeş Okul’da, Kızılay’ın tanıtımını içeren, ilkyardım, afet bilinci gibi konularda eğitim programları uygulanıyor. Öğrencilerin yardımlaşma bilincini geliştirmek için yardım konulu şiir, kompozisyon ve resim yarışmaları düzenleniyor. Yarışmalarda dereceye giren öğrenciler Mudanya Altıntaş Uluslar ar ası Gençlik v e Sağlık Kampına katılım, kitap, kırtasiye malzemeleri ve teşekkür belgeleri gibi hediyelerle ödüllendiriliyor.
Kardeş Okul öğrencilerinin Kızılay Haftası, Dünya İlkyardım Günü etkinliklere katılımı sağlanıyor.

2010 YILI FAALİYETLERİ
2010 yılında Bursa Merkez Mustafa Dörtçelik İlköğretim Okulu kardeş okul kabul edildi. Okul rehber öğretmenleri tarafından tespit edilen İhtiyaç sahibi öğrencilerle aile bireylerine gıda ve giysi yardımı yapıldı. Yarışma gibi çeşitli etkinlikler düzenlendi. Kızılay Haftası, 23 Nisan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kutlandı.

2011 YILI FAALİYETLERİ
BTSO Anadolu Lisesi Okulu kardeş okul kabul edildi. Yıl boyunca ihtiyaç sahibi öğrenci ve ailelerine gıda ve giysi yardımı yapıldı. Göz taraması yapılıp ihtiyacı olanlara gözlükleri ücretsiz temin edildi. Önemli gün ve haftalara öğrencilerin katılımı sağlandı. Güzel Sanatlar Lisesi ile birlikte pek çok projeye imza atıldı. Kermes, Yaşlılar Haftası ve Anneler Günü gibi özel gün ve etkinliklerde konser desteği verdiler.

2012 YILI FAALİYETLERİ
Bursa Yıldırım ilçesindeki Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu kardeş okul kabil edildi. Göz taraması gerçekleşti. Çeşitli özel gün ve hafta etkinliklerine katılım sağlandı. Okul rehberleri tarafından bildirilen ihtiyaç sahibi öğrenci ve ailelrine giysi ve gıda yardımı yapıldı.

 

 

Türk Kızılay Bursa Şubesi

Kızılay'dan Kiralık Mülkler

Duyurular

Fotoğraf Galerimiz