KIZILAY HAYATIN HEP İÇİNDE

31 Ağu 2018

 

Şube Başkanımız Davut Gürkan, çalışma ve projelerimizi A Gazete ekibine anlattı.

Genel Merkezimiz tarafından 30 Temmuz itibariyle Kızılay Bursa Şubesi Başkanlığımıza atanan Davut Gürkan, Kızılay’ın çok köklü bir kurum olduğuna dikkat çekerken, “Geçmişimiz 150 yıla dayanıyor. Bursa Şubesi’ne baktığımız zaman da 107 yıllık, 1904’te kurulmuş. Hakikaten milletin sahip çıktığı ve ilk etapta Osmanlı’da yaralı ve hasta askerlere yardım cemiyeti olarak hayata geçmiş. Sonradan da hepimizin benliğine kazınmış afet organizasyonları içerisinde ilk akla gelen Kızılay olmaya başlıyor. Bu değere sahip çıkmak, bu bayrağı taşımak bizim de görevimiz” dedi.

KIZILAY’DA SAHİPLENME SORUMLULUĞU

Türkiye’de her sistemin olduğu gibi yavaş yavaş Kızılay sisteminin de oturmaya başladığını ifade eden Davut Gürkan, “Türkiye’de 8 yerde ana merkezimiz bulunmakta, 25 yerde de bununla alakalı yerel lojistik merkezimiz var. Türkiye genelinde 13 tane aşevimiz hizmet vermekte. Bunun haricinde de gıda ile alakalı olarak olağanüstü durumlarda her Kızılay şubesinin mutlak surette yardım alabileceği, hemen müdahale edebileceği kurumlarla anlaşmaları var. En küçük olay olsa bile Kızılay haberdar edilir. Tabii bunların İçişleri Bakanlığı nezdinde AFAD tarafından organize edilen kısımları da bulunmakta. Bunun yanında sosyal proje sorumluluklarımız da var Kızılay olarak. İlk yardım eğitimlerinin verildiği, yaşlıların bakım eğitimi gibi hizmetlerimizi verdiğimiz, gençlere yönelik çalışmalar yapan, kadın gönüllüleriyle alakalı çalışmalarımız var. Tüm bu çalışmaların haricinde de ihtiyaç sahipleriyle alakalı sahiplenme sorumluluğumuzun olduğunu hatırlatmak isterim. Bu bizim için çok önemli bir hadise” diye konuştu.

HER ZAMAN ÖĞRENİCİNİN YANINDAYIZ

Davut Gürkan, Türkiye genelinde öğrencilere yönelik de çalışmalarda bulunduklarının altını çizerek, “Geçen yıl Bursa’da 12 bin 500 civarında öğrenciye yardımda bulunduk. Bu sene ilk 6-7 ay içerisinde yapmış olduğumuz yardımlarla 15 bin 836 kişiye ulaşmış durumdayız. İnşallah yapacağımız çalışmalarımızla bunu daha da hızlandıracağımızı düşünüyoruz. Kızılay’ın sadece sosyal proje kapsamında vatandaşlara merhamet ve şefkat elinin dokunmasıyla alakalı çalışmalardan ziyade yüksek öğrenime de hitap ediyor. Sadece Bursa’da değil, Türkiye’de 8 yerde öğrenci yurdumuz faaliyette. Öğrencilerle ilgili olarak da toplumu bilinçlendirmeyle alakalı projeler kapsamında çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN ORGANİZASYONLARDA VARIZ

Davut Gürkan, milletimizle bir bütün olarak çalışabilecekleri projelere yer verdiklerini söyleyerek, toplum merkezlerinin çalışmaları hakkında da şu bilgileri verdi: “Kızılay’ı sadece afet alanında düşünmeyin. Artık daha geniş kitleye hitap edecek, sosyal projelerin içinde bulunabilecek, milletimizle beraber olabilecek bütün organizasyonların içinde bir varız ve var olacağız. Kan denilince akla ilk Kızılay geliyor. Türkiye’de bununla ilgili 17 bölgemiz var, 64 tane de kan toplamaya yetkili olan merkezlerimiz bulunmakta. 150’den fazla da seyyar mobil araçlarımız ve otobüslerimiz faaliyetlerine devam etmekte. Ayrıca yurt dışından Türkiye’ye gelip uluslararası göç kapsamında koruma altında olan insanların topluma entegrasyonu ile ilgilenen toplum merkezlerimiz de çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.”

 

KIZILAY 3 YÖNLÜ

Kızılay’ın 3 farklı ve önemli yönünün olduğuna vurgu yapan Gürkan, “Bunlardan birisi kan bağışı ve stokları ile ilgili olan tarafı, diğeri ise toplum merkezlerinin yapmış olduğu çalışmalar… 3.’ü ayağı ise afet ve sosyal iletişimle sosyal kurumlarla olan işlevlerini takip eden bir Kızılay çatısının olması” şeklinde konuştu.

78 ÜLKEDE FAALİYET

Davut Gürkan, yurt dışında da Kızılay’ın küresel bir değer olduğunu söyleyerek, 78 ülkede faaliyet gösterdiklerinin altını çizdi ve şöyle devam etti: “Türkiye çapına baktığımız zaman 7 bine yakın profesyonel olarak çalışan personel yapısı var. Geçen sene baktığımızda 8.9 milyon kişiye bir şekilde Kızılay dokunmuş. Bu bahsettiğim rakamlar sadece yurt içi tarafı. Bir de bunun yurt dışı kısmı var. Yurt dışında ise 78 ülkede faaliyet göstermekteyiz. Yurt dışında okullarımız var, hastanelerin destekleri, oradaki eğitim çalışmaları, vatandaşa hizmet etme, vatandaşa yardım projeleri gibi çalışmalarımızda hayata geçirilmekte. Bunun yanı sıra 137 ülkeyle de irtibatımız bulunmakta.”

ÇOK CİDDİ İTİBARIMIZ VAR

Kızılhaç ile aynı ilkelere sahip olduklarına değinen Gürkan, bunun onur verici olduğuna dikkat çekerek, “Kızılhaç ile bir entegrasyonumuz, akreditemiz var. Bu çok güzel bir şey. Bunu muhafaza etmek için bizler de üzerimize düşeni yapmamız lazım” dedi.

DETAYIN BU KADARI

BURYAP Group Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Sağer ise “Kızılay’ın bu kadar detaylı bir kurum olduğunu bilmiyordum” derken, “Kızılay dendiğinde aklımıza ihtiyaç halinde kan bağışı, halkın afet durumlarında sığındıkları çadırlar, bir de kurban geliyordu. Ama hizmet yelpazesinin bu kadar geniş olması çok sevindirici, hele uluslararası itibarımızın bu kadar yukarıda olması bizi daha da mutlu etti” diye konuştu.

SADECE SOMALİ’DE  15 BİN 750 HİSSE

Yasin Sağer’in, “Somali’de ne kadar kurban kestiniz?” sorusuna Davut Gürkan, “2 bin 250 büyükbaş kestik. Bu 15 bin 750 hisseye tekabül ediyor. 5’er kiloya böldüğünüz zaman 40 bin aileye dokunuyorsun, bu çok ciddi bir rakam” yanıtını verdi.

KIZILAY ÇOK BÜYÜK BİR CAMİA

Yasin Sağer’in “Yapılan çalışmaların anlatılamamasında bir sıkıntı mı var?” sorusuna ise Başkan Gürkan’ın cevabı şu şekilde oldu: “Geçen bir basın kuruluşuna gittiğimizde güzel bir şey söylendi; ‘Bursa’da biz 31 yıldan beri faaliyetteyiz, ilk defa bir Kızılay başkanı bizim medyamızı ziyaret ediyor.’ Bunlar önemli. İlk defa belki burada Kızılay ile alakalı reklamlar milletin dikkatini çekmeye başladı. Bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Sağ olsun genel başkanımız geldiğinde de bununla alakalı Ticaret Odası ile bir araya geldik. BTSO Başkanı İbrahim Burkay Bey de sağ olsun destek verdi. Sanayicilerin hepsine mesajlar ulaşmıştır eminim. Sanayici bile Kızılay varlığını hissetmeye başladı. Bu önemli bir hadise. Sahaya çıkıldığında birkaç kişiyi bile kazandırsak, birkaç kişiyi bile bilinçlendirmiş olsak kazançtır. Çünkü büyük bir camia burası.”

ETİK KRİTERLERİN ÖNEMİ

 

Kızılay’ın 150 yıllık bir kurum olmasının ardında yatan gerçeğin etik kriterlere bağlı olunmasından kaynaklandığını dile getiren Gürkan, “Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ya da akrabalarıyla ticaret yapması yasaktır Kızılay’ın. Hissedar olduğu şirketleriyle veya akrabası olan kişilerle bu bakımdan baktığınız zaman bile etik kuralları çok güzel. 150 yıldır ayakta kalmanın kriterlerindendir, bu övünç verici durum” dedi.

GURBETÇİLERİN DUASINI ALDIK

Konuşmasının devamında yurt dışında yardım bekleyen insanların Kızılay geldiğinde vermiş oldukları olumlu tepkileri de dile getiren Davut Gürkan, “Yurt dışındaki vatandaşlarla orada beraber oturup konuştuğumuzda nasıl hayır dua ediyorlar anlatamam. Cumhurbaşkanımıza hayır dua ediyorlar, onların gurbette düşünülüyor olması, onların orada bir şekliyle ‘Kızılay gelecek’ veya ‘Türkler buraya gelecek, yardım edecek’ özlemiyle bakılıyor” şeklinde konuştu.

İYİLİK GENLERİMİZDE VAR

BURYAP Group Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Sağer’in Türkiye’nin son 10 yılda Somali’ye yapmış olduğu yardımları dile getirmesinin ardından konuşan Davut Gürkan, yapılan yardımları devam ettirmenin genlerimizde olduğunu şöyle ifade etti: “Ecdadımızın bize miras bıraktığı yerlerle alakalı değerleri, yardımları devam ettirmeliyiz ve ettireceğiz. Çünkü bu bizim millet olarak genlerimizde var.”

TÜRKİYE 2.’Sİ OLDUK

Bir soru da yazarımız Mehmet Çetinkaya’dan geldi: “Kurban yardımlarında bu seneyi önceki seneyle kıyasladığımızda rakamlar nasıl?” İşte Gürkan’ın cevabı: “Rakam vermek istemiyorum ama bir önceki senenin iki-üç katı diyebilirim. Bu da bir önceki seneyle mukayese edersek yani onu da yavaş yavaş paylaşacağım şimdiden ilan etmeyelim, Türkiye 2.’si olduk.” Anlaşılıyor ki bu millet Kızılay’ına sahip çıkıyor. Ne dedi Gürkan Başkan; “İyilik bizim genlerimizden geliyor.”

TEMELİMİZ EMANETE SAHİP ÇIKMAK

Kızılay’da en önemli unsurlardan birisinin emanete sahip çıkmak olduğunu kaydeden Davut Gürkan, “En önemli özelliğimiz bu, bağışçılarımızın emanetlerine sahip çıkmak. Ve o bağışları, bize bırakmış oldukları emaneti daha iyi değerlendirebilmek için ne yapabiliriz? Onun derdindeyiz. Çünkü bizim dinimize göre emanete hıyanet etmenin vebali çok ağırdır. Onun için biz her zaman söyleriz vakıf mallarımıza bile, ‘Kim bu vakfiyeye sahip çıkmaya, hak bulmaya’ diye. Dolayısıyla bizim yönetimdeki arkadaşlarımız da bu emanet bilincinde çok duyarlılar, inşallah biz de o hassasiyetle görevimizi layığıyla yerine getireceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU KAN BAĞIŞI

Mehmet Çetinkaya’nın kan bağışı konusuna yönelik sorusuna ise Gürkan’ın yanıtı şöyle oldu: “Ramazan ayında ve yaz aylarında stokta daha çok azalma oluyor. Bu da duyarlı olan insanların tatile gitmesinden kaynaklanıyor. Hakikaten toplumu bilinçlendirmek lazım. ‘Vermiş olduğunuz kanınız 3 kişiye hayat olacaktır’ mesajı bile çok önemli bizim için. 17 bölgede 64 tane kan merkezimizin olması da çok önemli. Kızılay haricinde Türkiye genelinde 19 merkez var. Onlar da yavaş yavaş Kızılay çatısı altına giriyor. Kızılay’ın sorumluluğu daha da artmaya başlıyor.”

 

Türk Kızılay Bursa Şubesi

Kızılay'dan Kiralık Mülkler

Duyurular

Fotoğraf Galerimiz