Şubemizin Olağan Genel Kurulunu Önceki Dönem İçişleri Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcımız Naci Yorulmaz, Genel Müdürümüz Dr. İbrahim Altan ve Genel Sekreterimiz Hüseyin Can 'ın katılımıyla gerçekleştirdik.


Şube Başkanımız Davut Gürkan ve Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürümüz Dr. Nihat Çakır Olay Tv'de İhsan Aydın'ın sunduğu Olay'ın İçinden programının konuğu oldu..
Genç Kızılay Yönetim Kurulu Üyemiz Sabriye Benli geçirdiği ani rahatsızlık sonucu aramızdan ayrıldı...Acımız tarifsizdir....Ailesi sevenleri ve Kızılay Ailesi olarak Başımız Sağolsun...
Bursada Bugün TV ve Radyo Bursada Bugün ortak yayını ile hazırlanan, Aysın Momitgan'ın sunduğu Gün'Aysın' programının konuğu Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan
BÜYÜKŞEHİR’DEN KIZILAY’A TAM DESTEK
Kızılay Bursa Şubesi kan bağışı konusunda sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler üretmeye devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın desteği ile düzenlenen kan bağışı kampanyası ile belediye personeli hem bağışçı oldu hem de bilgilendirildi. Kızılay Bursa Şubesi tarafından Büyükşehir belediyesi personeline yönelik ‘Kan Bağışı ve Kök Hücre Örneği Toplama’ kampanyası düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Eğitim Salonu’nda gerçekleştirilen ve personelin yoğun ilgi gösterdiği programda Bursa Kızılay Şubesi Kök Hücre sorumlusu Ramazan Çiçek, kan ve kök hücre bağışı konusunda katılımcıları bilgilendirdi. “KAN, SÜREKLİ İHTİYAÇ” Kan bağışının önemine dikkat çeken Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Büyükşehir Belediyesi personeline kampanyaya katkıları için teşekkür etti. Gürkan, “Çok önemli bir görev, kan vermek. Kanı, sürekli ihtiyaç olan bir organımız olarak düşünmek lazım. Ne zaman kimin ihtiyacı olacağı belli olmuyor. Onun için bizler, muhtaç olmadan, ihtiyacı olanlara yardım etme konusundaki hassasiyetimizi devam ettirelim istiyoruz” dedi. Kış aylarında kan stoklarının azaldığına dikkat çeken Gürkan, “Havaların soğuması ile kan bağışları biraz daha azaldığı için, vatandaşlarımızın kış aylarında hassasiyetinin biraz daha artmasını bekliyoruz. Bursa için baktığımızda günlük asgari 450 ünite civarında kana ihtiyacımız var. Bugün de bu ihtiyacı Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki arkadaşlarımızın katkılarıyla sağlayacağımızı düşünüyoruz” diyerek, kampanyaya destek olan herkese teşekkür etti. AKTAŞ ÖRNEK OLDU Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kampanyaya katılarak kan bağışında bulundu. Aktaş, “Bir cana umut olmak adına kan vermek, belki de aslında birçok cana şifa olacaktır. Nasıl ki sahip olduklarımızın zekatını veriyoruz, vücudumuzun zekatı da kan vermektir. Herkesi kan bağışına davet ediyorum” dedi.“GÖÇMENLER GÜNÜ KUTLANDI”

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Türk Kızılay Toplum Merkezi ve Bursa Şubesi ev sahipliğinde kutlandı. Diyanet Gençlik Merkezi ve İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği’nin de yer aldığı Merinos AKKM’de düzenlenen organizasyona Bursa’da ikamet eden ve Toplum Merkezi bünyesinde eğitim alan çok sayıda göçmen katıldı.

“TÜRKİYE DÜNYADA İLK SIRADA”

Programın açılışında konuşan Toplum Merkezi Yöneticisi Esra Aruk, Bursa’da 2 yıldır göçmenlere yönelik devam eden projeler hakkında bilgi verirken Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan Türkiye’nin göçmenlere yönelik yapılan yardımlar konusunda dünyada ilk sırada yer aldığını söyledi. Gürkan, “Ülkelerin kendi milli gelirlerine oranla yaptıkları yardımlara bakarsak Türkiye 8 milyar dolar yardım yapmış. Amerika bile 6,8 milyar dolar yaptığı yardımla bizden sonra geliyor. Bu da Türkiye’nin göçmenler konusundaki hassasiyetini ve verdiği önemi gösteriyor. Türkiye dünyanın yardıma uzanan elidir.” Diye konuştu.

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ertuğrul Armağan yaptığı konuşmada göçmen bir ailenin ferdi olduğunu dile getirirken İl Müftü Yardımcısı Hüseyin Taner de din, dil, ırk ayrımı yapmadan her ihtiyaç duyana yardım etmenin İslamiyetin gereği olduğunun altını çizdi.

Bursa Toplum Merkezi’nde eğitim alan öğrencilerin folklor gösterilerini sahneledikleri programda görme engelli keman sanatçısı Sevcan Kaya da mini bir konser verdi.

Program Endonezyalı öğrencilerin yöresel halk dansları gösterisiyle sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KIZILAY’DAN VEFA ÖRNEĞİ

Kızılay Bursa Şubesi, Kızılay Haftası kapsamında düzenlediği etkinliklerin yanısıra bağışçılarını ve önceki dönem yönetim kurulu üyelerini de unutmadı. Bursa Şubesi, haftayı düzenlediği vefa yemeğiyle bitirdi.

Bursa Şubesi tarafından düzenlenen yemekte bağışçılar, önceki dönem ve şimdiki dönem yönetim kurulu üyeleri, Genç Kızılaylılar ve şube çalışanları biraraya geldi. Kızılay ailesi olarak birarada olmanın öneminin dile getirildiği gecede duygusal anlar da yaşandı.

“KIZILAY BİRLİK OLMAK DEMEKTİR”

Şube Başkanı Davut Gürkan gecede yaptığı konuşmada Kızılaylı olmanın ayrıcalığını dile getirdi. Gürkan, “Kızılay bir iyilik hareketidir. İnsanların zor günlerinde yanlarında olmak demektir. Bizler sadece sağlık, gıda ya da barınmalarıyla ilgili sosyal sorumluluk yerine getirmiyoruz bizler insanların ihtiyaç duydukları anlarında tutunacakları bir el olmaya gayret gösteriyoruz. Yani Kızılay, aslında bizi biz yapan insan olma hasletimizi hatırlatıyor. Bundan dolayı hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Birlik olmanın önemine dikkat çeken Gürkan “ Bizler sadece isimleriz. Makamlar ve insanlar geçicidir önemli olan içinde bulunduğumuz kurum yararına çalışmak ve birlik olmaktır. Biz, siz bağışçılarımız sayesinde tüm bu faaliyetleri yapıyoruz dolayısıyla hepimiz aslında büyük bir ailenin fertleriyiz” dedi.

Bağışçıların ve önceki dönem yönetim kurulu üyelerinin plaketle onurlandırıldığı gecede duygusal anlar da yaşandı. 1979-1983 yılları arasında Kızılay Bursa Şube başkanlığı görevini yürütmüş olan Orhan Cengiz Oran’ın da katıldığı gecede yıllar sonra tekrar bir arada olmanın mutluluğu yaşandı. Oran, yaptığı konuşmada Kızılay Bursa Şubesi’nin hangi şartlardan bugünlere geldiğini ve Kızılay’da hizmet etmenin onurlu bir görev olduğunu söyledi.

Gece, tüm katılımcıların yer aldığı aile fotoğrafıyla sona erdi.

 

 

 

 

 

ÜNİVERSİTELERDE KIZILAY ŞENLİĞİ

Her yıl 29 Ekim - 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası Bursa’daki üniversitelerde şenliğe dönüştü. Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen etkinliklerde binlerce üniversite öğrencisi bir yandan eğlenceli vakit geçirirken diğer yandan da Kızılay hakkında bilgi sahibi oldu.

SPOR VE ETKİNLİK KIZILAY İLE BİRARAYA GELDİ

Düzenlenen etkinlikler gençleri spor ve eğlenceyle buluşturdu. Öğrenciler, açılan fotoğraf sergisi ile Kızılay’ın 150 yıllık tarihini görme fırsatı bulurken canlı langırt, mayın tarlası gibi istasyon etkinlikleriyle de beyin cimnastiği yapıp stres attı.

Genel Merkez Kurumsal İletişim Birimi Başkanı Muharrem Altıntaş’ın da Genç Kızılay Bursa Şubesi’ni yalnız bırakmadığı şenlikler, binlerce öğrenciye ulaşılarak geleceğin Kızılay gönüllüleri olma yolunda bilgilendirilmelerini sağladı.

 

 

 

 

 

KIZILAY HAFTASI BAŞLADI

Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen açılış programıyla başladı. BTSO Eğitim Kampüsü Oğuz Kağan Köksal Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan’ın yanısıra İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Kan Bölge Müdürü Dr. Nihat Çakır, Toplum Merkezi Yöneticisi Esra Aruk ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

 

“150.YIL COŞKUSU”

 

Tarihi Kızılay fotoğrafları sergisinin de yer aldığı program Kızılay tanıtım videosunun izlenmesiyle başladı.

 

Kızılay ailesi olarak 150 yılı geride bırakmanın gururunu yaşadığını söyleyen Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, Kızılay denince akla ilk olarak yardımseverlik kavramının geldiğine dikkat çekti. Gürkan, “Kızılay, meydana gelen doğal afetler sonrasında afetzedelere yardım elini uzatan kurumların başında gelmektedir. Afet müdahale ve afet lojistik sistemlerini ülke çapında yaygınlaştıran, bu ağ ile dünyanın en iyi afet örgütlenmelerinden birine sahip olan Türk Kızılay 8 Bölgesel, 25 Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi sayesinde en kısa sürede afet alanına ulaşmaktadır.” diye konuştu.

 

Türk Kızılay’ın temel ilkelerinden birinin eşitlik ilkesi olduğunu da hatırlatan Gürkan, Kızılay’ın sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında yardıma ihtiyacı olanların yanında olduğunu söyledi. 187 ülkeye yardım götürüldüğünü de sözlerine ekleyen Gürkan, “Kızılay´ın 6 binden fazla profesyonel ve  yüz binlerce gönüllü çalışanı mevcut. Türk Kızılay dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın dünyanın farklı bölgelerinde milyonlarca insana yardım elini uzatmaya devam ediyor. Filistin, Sudan, Endonezya, Sri Lanka, Kırgızistan, Kosova, Somali ve Pakistan gibi ülkelerde insani yardım faaliyetlerinin yanısıra pek çok kalıcı refaha yönelik çalışmalara da imza atıyor.” şeklinde sözlerine devam etti.

 

“TÜRKİYE’NİN VEREN ELİ KIZILAY”

 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger de yaptığı konuşmada, 150’nci yılını kutlayan Türk Kızılay’ın Türkiye’nin “veren eli” olduğunu söyledi. Dülger, bugüne kadar yüz binlerce aileye yardım ulaştıran Kızılay’ın Türk milletinin yardımlaşma ve dayanışma gücünü harekete geçirerek insani değerlerin güçlenmesine, toplumlar arasında barış ve dostluk köprülerinin kurulmasına katkı sağladığını dile getirdi.

 

Programın sonunda sahneye konan “Dersimiz Kızılay” adlı tiyatro gösterisi öğrencilerden büyük alkış aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Türk Kızılay Bursa Şubesi Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’inci yıl kutlamalarında renkli görüntülere imza attı. Bursa Valiliği tarafından düzenlenen kutlama programının adresi her yıl olduğu gibi Atatürk Caddesi idi. Tüm caddelerin kırmızı beyaz Türk bayraklarıyla donatıldığı zafer coşkusuna Bursalıların ilgisi yoğun oldu. Bursa Valisi İzzettin Küçük ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın halkı selamlaması ile başlayan törende halk oyunları ekipleri ile kılıç kalkan ekiplerinin gösterileri büyük beğeni topladı.

KORTEJDE KIZILAY İMZASI

Yönetim kurulu üyeleri Nesrin Demirkan ve Mürsel Durmaz’ın Atatürk anıtına çelenk bırakmasının ardından başlayan kortej yürüyüşüne Kızılay Bursa Şubesi 100’den fazla kişiyle katıldı. İlk Yardım Ekibi, Kız Öğrenci Yurdu, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi Kızılay Öğrenci Toplulukları üyelerinin katıldığı kortejde Kızılay afet ve kan bağışı araçları da yer aldı.

 

 

 

 

 

İLK YARDIM EĞİTİMLERİMİZ SÜRÜYOR

Bursamızın önde gelen kurum ve kuruluşlarının çalışanlarından oluşan karma gruplarımıza ilk yardım eğitimlerimiz devam ediyor.

KIRIK, ÇIKIK VE BURKULMALARDA İLK YARDIM

KIRIK;

Kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. Kırıklar, darbe sonucu ya da kendiliğinden oluşur.

Kırık çeşitleri;

Kapalı kırık: Kemik bütünlüğü bozulmuştur. Ancak deri sağlamdır.

Açık kırık: Deri bütünlüğü bozulmuştur. Kemik uçları dışarı çıkabilir, beraberinde kanama ve enfeksiyon riski taşırlar.

Parçalı kırık: Kemik birden fazla yerden kırılmıştır.

Kırık belirtileri;

Bölgenin hareket edilmesi ile artan yoğun ağrı,

Şekil bozukluğu ( Diğer sağlam organ ile karşılaştırılır ),

Bölgede ödem ve kanama sonucu morarma,

İşlev kaybı,

Hareketlerde kısıtlama,

Şişlik.

Kırığın yol açabileceği olumsuz durumlar

Kırık yakınındaki damar, sinir, kaslarda yaralanma ve sıkışma. ( Kırık bölgede nabız alınamaması, soğukluk, solukluk, aşırı hassasiyet )

Parçalı kırıklarda kanamaya bağlı şok.

Açık kırıklarda enfeksiyon riski görülebilir.

Kırıklarda ilk yardım;

Yaşamı tehdit eden başka yaralanma varsa ona öncelik verilmelidir.

Hasta/yaralı hareket ettirilmemelidir.

Ani hareketlerden kaçınılmalı, kırık yerine konulmaya çalışılmamalıdır.

Kırık kolda ise; ödem oluşacağından yüzük, saat vb. eşyalar çıkartılmalıdır.

Kırık olan bölgede hareketi önlemek gerekmektedir.

Açık kırık varsa; tespitten önce yara üzeri temiz bir bezle kapatılmalıdır.

Kırık olan bölge, bir üst ve bir alt eklemi de içine alacak şekilde karton, tahta vb. sert cisimle tespit edilmelidir.

Tespit edilen bölge yukarıda tutularak dinlenmeye alınmalıdır.

Kırık bölgede sık aralıklarla nabız, derinin rengi kontrol edilmelidir.

Hasta sıcak tutulmalıdır.

Tıbbi yardım sağlanmalıdır.

Kırık olan bölgenin hareket ettirilmesine izin verilmemelidir.

Burkulma;

Eklem yüzeylerinin anlık olarak ayrılmasıdır

Burkulmada ilk yardım

Sıkıştırıcı bir bandajla burkulan eklem dolaşımı engellemeyecek şekilde tespit edilir.

Şişliği azaltmak için bölge yukarı kaldırılır.

Soğuk uygulama yapılır.

Hareket ettirilmez.

Uzun süre geçmiyorsa, tıbbi yardım sağlanır.

 Çıkık;

Eklem yüzeylerinin kalıcı olarak ayrılmasıdır

Çıkıkta ilk yardım

Eklem bulunduğu şekilde tespit edilir.

Çıkık yerine asla oturtulmaya çalışılmaz

Hasta/yaralıya ağızdan hiçbir şey verilmez.

Bölgede; nabız, deri rengi, ısı kontrol edilir.

Tıbbi yardım sağlanır.

 

-BU YILIN TEMASI: YOL GÜVENLİĞİ VE İLK YARDIM

 

Bir insanın hayatını kurtarmak için en önemli davranışlardan biri olan ilk yardım, Eylül ayının ikinci cumartesi günü ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu alanda uzun yılların deneyimine sahip olan Türk Kızılay, bu yıl “Yol Güvenliği ve İlk Yardım” temasıyla kutlanacak olan Dünya İlk Yardım Gününde farkındalık çalışmaları yapacak.

 

2017 yılı rakamlarına göre ülkemizde 410.612 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 7.427 kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise 300.383. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün rakamlarına (http://www.trafik.gov.tr/SiteAssets/istatistik/2017s.pdf) baktığımızda yol güvenliği ve ilk yardımın önemi bir kez daha anlaşılıyor. O nedenle bu yıl Dünya İlk Yardım Gününde “Yol Güvenliği ve İlk Yardım” temasıyla farkındalık çalışmaları gerçekleştirilecek.

 

Bu yıl ki tema kapsamında Kızılay’ın da üyesi olduğu Küresel İlk Yardım Referans Merkezi yol güvenliğini kapsayan 10 Basit Kural yayınladı:

 

TRAFİK KAZALARINI ÖNLEYİCİ 10 BASİT KURAL

 

1.Alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde etkisi altında ve yorgunsanız araç kullanmayın.

2.Aracınızda reflektörlü yelek ve üçgen reflektör gibi koruyucu ekipmanlar bulundurun.

3.Aracınızda ilk yardım çantası bulundurun.

4.Aracınızın ve lastiklerinizin düzenli güvenlik kontrolünden geçtiğinden emin olun.

5.Aracınızı çalıştırmadan önce herkesin emniyet kemerinin takılı olduğundan emin olun.

6.En az 2 saatte bir dinlenin ve iyi olduğunuzdan emin olun.

7.Yol kurallarına uyun, hız limitlerine ve hava koşullarına uygun şekilde aracınızı kullanın.

8.Aracınız park halinde değilse telefonla konuşurken asla araç kullanmayın.

9.Yoldaki potansiyel tehlikelere karşı daima dikkatli olun.

10.Yoldaki uyarı levhaları, trafik ışıkları ve göstergelere uyun.

 

İlk yardım bilgisi hayat kurtarıyor

 

Trafik kazaları sonrası ilk yardım uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması sayesinde yaşamların kurtarıldığı, sakatlıkların azaltıldığı bilinmektedir.

 

Sonuç olarak başta sürücü, aile, akranlar ve toplum üyelerinin ilk yardım eğitim becerileri ile donatılması yolda meydana gelen kazaya veya yaralanmaya maruz kalanların hayatta kalması için hayati rol oynuyor. Yukarıda önerilen basit 10 kuralın uygulanması da kazaların önlenmesini sağlamaktadır. İlk yardım eğitimi almayan bir kişinin hasta/yaralıya dokunmaması sadece 112’yi araması yeterli olacaktır.

 

Kızılay 250.000’den fazla kişiye ilk yardım eğitimi verdi

 

İlk yardımın hayat kurtarmada önemli bir rolü olduğunu düşünerek 2000 yılından bu yana ilk yardım eğitimi vermeye başlayan Türk Kızılay, o günden bu güne toplumun gerek iş güvenliği, gerekse afet ve acil durumlara yönelik bilinçlendirilmesi için 250.000’den fazla kişiye ilk yardım eğitimi verdi. (Kızılay’ın da üyesi olduğu Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) her yıl 15 milyondan fazla kişiyi hayat kurtarıcı olarak eğitiyor. Türk Kızılay aynı zamanda Küresel İlk Yardım Referans Merkezi ve Avrupa İlk Yardım İşbirliği Ağının Yürütme Komitesinde de yer alıyor.)

 

Ülkemizde ev kazalarında meydana gelen can kaybının azaltılması için ulusal mevzuatların iyileştirilmesi, her aileden en az bir kişinin ilk yardım eğitimi alması ve en önemlisi ilk yardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması gerektiğini hatırlatan Türk Kızılay, Dünya İlk Yardım gününde tüm bu noktalara bir kez daha dikkat çekmeye çalışacak.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Detaylı bilgi için: www.kizilay.org.tr / www.ilkyardim.org.tr

 

 

HAYATA BAĞLAN

08 Eyl 2018

Türk Kızılay Bursa Şubesi, geleneksel hale getirdiği eğitim kampı ile Bursamızdan Celebral Parcy’li özel çocuklarımızı genel merkezimizin Eskişehir Hasırca Kampı’nda ağırlayarak unutulmaz bir kamp yaşattı.

Kızılay Genel Merkezi tarafından Kızılay Bursa Şubesi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Eskişehir Hasırca Kampı’nda 110 Celebral Parcy’li özel çocuk aileleri ile birlikte unutulmaz günler yaşadı. Dört gönüllü psikolog, üç fizyoterapist, bir özel çocuk eğitimcisi, bir sosyolog, doktor, kamp hemşiresi ve cankurtaran eşliğinde çocuklar bir yandan tedavi süreçlerini sürdürürken, diğer yandan da çeşitli alanlarda uzmanlar denetiminde yapacakları eğitici ve eğlence dolu aktivitelerle dolu bir kamp yaşadı.

 Eğitim kampında, drama, müzik, spor, tiyatro, el sanatları ve halk oyunları gibi bir çok alanda eğitimler verildi. Ayrıca çocuklara el, kol, göz koordinasyonunu sağlayan motor öğrenme yetilerini geliştiren ve kaslarının güçlenmesini sağlayan bocce ve hemsball sporları öğretilip uygulatıldı. Kamp sürecinde, özel çocuklarla arkadaşlık bağları kurularak sosyal hayatta kendilerine daha fazla güven duymaları sağlandı.  Özel çocuklarımızın tedavi süreçleri devam ettirilirken, diğer yandan da birçok alanda bilgi edinmeleri sağlanarak gelişimlerine katkıda bulunuldu. Kamp sürecinde gerçekleştirilen aktivitelerle özel çocuklarımızın sosyal hayata katılımları sağlanarak, sevilip, kabul gördükleri o güzel yüreklerine kazındı.

Bu yıl ‘Hayata Bağlan’ Sloganı ile gerçekleştirilen kampın resmi açılışı, Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekili Harun Karaca, Türk Kızılay genel başkan yardımcıları, Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, Türk Kızılay Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Girgin ve şube başkanlarının katılımları ile gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Üyesi Dr. Mustafa Esgin, Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan’ı makamında ziyaret ederek, görevinde başarılar diledi, çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’i ağırladı. Başkan Gürkan, sözlerine duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Başkan Gürkan, Kızılay’ın her kesimden hayırseverlerden aldığı güçle merhamet elini ihtiyaç sahiplerine uzattığını belirtti. Hayırseverlerin destekleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da büyüyen şefkat ağının yalnızca ülkemizde değil birçok ülkede umut ışığı haline geldiğini belirtti.

Kızılay üyesi olarak, belgesini Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan’dan alan Milletvekili Dr. Mustafa Esgin ise, Kızılay’ın 150 yıldır tüm dünyada bir şefkat sembolü haline geldiğini belirtti. Yalnızca ülkemizde değil umut bekleyen insanların bulunduğu her coğrafyada uzattığı merhamet eliyle Kızılay’ın dünyaya örnek bir kurum olduğunu vurgulayan Dr. Mustafa Esgin, şunları söyledi:

KIZILAY’A DESTEK OLMAK İNSANLIK GÖREVİMİZ…

“Afet dönemlerinde merhamet elini uzatmaya hazır olup, acıları hafifleten Türk Kızılayı, eğitim programları, yardımlaşma projeleri ile günlük yaşamın içinde de sevginin gücünü hissettiriyor, doğal afetlerin yaşamın bir parçası olduğu, hazırlıklı olunması gerektiği bilincinin oluşması için örnek çalışmalara imza atıyor.

Kızılay gönüllüsü olarak, sadece ülkemizde değil ihtiyaç duyulan her yerde, yaşanan her afette mazlumların yanında olan Türk Kızılay’ına destek olmak sadece vatandaşlık değil aynı zamanda insanlık vazifemizdir.”

 

 

Şube Başkanımız Davut Gürkan, çalışma ve projelerimizi A Gazete ekibine anlattı.

Genel Merkezimiz tarafından 30 Temmuz itibariyle Kızılay Bursa Şubesi Başkanlığımıza atanan Davut Gürkan, Kızılay’ın çok köklü bir kurum olduğuna dikkat çekerken, “Geçmişimiz 150 yıla dayanıyor. Bursa Şubesi’ne baktığımız zaman da 107 yıllık, 1904’te kurulmuş. Hakikaten milletin sahip çıktığı ve ilk etapta Osmanlı’da yaralı ve hasta askerlere yardım cemiyeti olarak hayata geçmiş. Sonradan da hepimizin benliğine kazınmış afet organizasyonları içerisinde ilk akla gelen Kızılay olmaya başlıyor. Bu değere sahip çıkmak, bu bayrağı taşımak bizim de görevimiz” dedi.

KIZILAY’DA SAHİPLENME SORUMLULUĞU

Türkiye’de her sistemin olduğu gibi yavaş yavaş Kızılay sisteminin de oturmaya başladığını ifade eden Davut Gürkan, “Türkiye’de 8 yerde ana merkezimiz bulunmakta, 25 yerde de bununla alakalı yerel lojistik merkezimiz var. Türkiye genelinde 13 tane aşevimiz hizmet vermekte. Bunun haricinde de gıda ile alakalı olarak olağanüstü durumlarda her Kızılay şubesinin mutlak surette yardım alabileceği, hemen müdahale edebileceği kurumlarla anlaşmaları var. En küçük olay olsa bile Kızılay haberdar edilir. Tabii bunların İçişleri Bakanlığı nezdinde AFAD tarafından organize edilen kısımları da bulunmakta. Bunun yanında sosyal proje sorumluluklarımız da var Kızılay olarak. İlk yardım eğitimlerinin verildiği, yaşlıların bakım eğitimi gibi hizmetlerimizi verdiğimiz, gençlere yönelik çalışmalar yapan, kadın gönüllüleriyle alakalı çalışmalarımız var. Tüm bu çalışmaların haricinde de ihtiyaç sahipleriyle alakalı sahiplenme sorumluluğumuzun olduğunu hatırlatmak isterim. Bu bizim için çok önemli bir hadise” diye konuştu.

HER ZAMAN ÖĞRENİCİNİN YANINDAYIZ

Davut Gürkan, Türkiye genelinde öğrencilere yönelik de çalışmalarda bulunduklarının altını çizerek, “Geçen yıl Bursa’da 12 bin 500 civarında öğrenciye yardımda bulunduk. Bu sene ilk 6-7 ay içerisinde yapmış olduğumuz yardımlarla 15 bin 836 kişiye ulaşmış durumdayız. İnşallah yapacağımız çalışmalarımızla bunu daha da hızlandıracağımızı düşünüyoruz. Kızılay’ın sadece sosyal proje kapsamında vatandaşlara merhamet ve şefkat elinin dokunmasıyla alakalı çalışmalardan ziyade yüksek öğrenime de hitap ediyor. Sadece Bursa’da değil, Türkiye’de 8 yerde öğrenci yurdumuz faaliyette. Öğrencilerle ilgili olarak da toplumu bilinçlendirmeyle alakalı projeler kapsamında çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN ORGANİZASYONLARDA VARIZ

Davut Gürkan, milletimizle bir bütün olarak çalışabilecekleri projelere yer verdiklerini söyleyerek, toplum merkezlerinin çalışmaları hakkında da şu bilgileri verdi: “Kızılay’ı sadece afet alanında düşünmeyin. Artık daha geniş kitleye hitap edecek, sosyal projelerin içinde bulunabilecek, milletimizle beraber olabilecek bütün organizasyonların içinde bir varız ve var olacağız. Kan denilince akla ilk Kızılay geliyor. Türkiye’de bununla ilgili 17 bölgemiz var, 64 tane de kan toplamaya yetkili olan merkezlerimiz bulunmakta. 150’den fazla da seyyar mobil araçlarımız ve otobüslerimiz faaliyetlerine devam etmekte. Ayrıca yurt dışından Türkiye’ye gelip uluslararası göç kapsamında koruma altında olan insanların topluma entegrasyonu ile ilgilenen toplum merkezlerimiz de çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.”

 

KIZILAY 3 YÖNLÜ

Kızılay’ın 3 farklı ve önemli yönünün olduğuna vurgu yapan Gürkan, “Bunlardan birisi kan bağışı ve stokları ile ilgili olan tarafı, diğeri ise toplum merkezlerinin yapmış olduğu çalışmalar… 3.’ü ayağı ise afet ve sosyal iletişimle sosyal kurumlarla olan işlevlerini takip eden bir Kızılay çatısının olması” şeklinde konuştu.

78 ÜLKEDE FAALİYET

Davut Gürkan, yurt dışında da Kızılay’ın küresel bir değer olduğunu söyleyerek, 78 ülkede faaliyet gösterdiklerinin altını çizdi ve şöyle devam etti: “Türkiye çapına baktığımız zaman 7 bine yakın profesyonel olarak çalışan personel yapısı var. Geçen sene baktığımızda 8.9 milyon kişiye bir şekilde Kızılay dokunmuş. Bu bahsettiğim rakamlar sadece yurt içi tarafı. Bir de bunun yurt dışı kısmı var. Yurt dışında ise 78 ülkede faaliyet göstermekteyiz. Yurt dışında okullarımız var, hastanelerin destekleri, oradaki eğitim çalışmaları, vatandaşa hizmet etme, vatandaşa yardım projeleri gibi çalışmalarımızda hayata geçirilmekte. Bunun yanı sıra 137 ülkeyle de irtibatımız bulunmakta.”

ÇOK CİDDİ İTİBARIMIZ VAR

Kızılhaç ile aynı ilkelere sahip olduklarına değinen Gürkan, bunun onur verici olduğuna dikkat çekerek, “Kızılhaç ile bir entegrasyonumuz, akreditemiz var. Bu çok güzel bir şey. Bunu muhafaza etmek için bizler de üzerimize düşeni yapmamız lazım” dedi.

DETAYIN BU KADARI

BURYAP Group Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Sağer ise “Kızılay’ın bu kadar detaylı bir kurum olduğunu bilmiyordum” derken, “Kızılay dendiğinde aklımıza ihtiyaç halinde kan bağışı, halkın afet durumlarında sığındıkları çadırlar, bir de kurban geliyordu. Ama hizmet yelpazesinin bu kadar geniş olması çok sevindirici, hele uluslararası itibarımızın bu kadar yukarıda olması bizi daha da mutlu etti” diye konuştu.

SADECE SOMALİ’DE  15 BİN 750 HİSSE

Yasin Sağer’in, “Somali’de ne kadar kurban kestiniz?” sorusuna Davut Gürkan, “2 bin 250 büyükbaş kestik. Bu 15 bin 750 hisseye tekabül ediyor. 5’er kiloya böldüğünüz zaman 40 bin aileye dokunuyorsun, bu çok ciddi bir rakam” yanıtını verdi.

KIZILAY ÇOK BÜYÜK BİR CAMİA

Yasin Sağer’in “Yapılan çalışmaların anlatılamamasında bir sıkıntı mı var?” sorusuna ise Başkan Gürkan’ın cevabı şu şekilde oldu: “Geçen bir basın kuruluşuna gittiğimizde güzel bir şey söylendi; ‘Bursa’da biz 31 yıldan beri faaliyetteyiz, ilk defa bir Kızılay başkanı bizim medyamızı ziyaret ediyor.’ Bunlar önemli. İlk defa belki burada Kızılay ile alakalı reklamlar milletin dikkatini çekmeye başladı. Bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Sağ olsun genel başkanımız geldiğinde de bununla alakalı Ticaret Odası ile bir araya geldik. BTSO Başkanı İbrahim Burkay Bey de sağ olsun destek verdi. Sanayicilerin hepsine mesajlar ulaşmıştır eminim. Sanayici bile Kızılay varlığını hissetmeye başladı. Bu önemli bir hadise. Sahaya çıkıldığında birkaç kişiyi bile kazandırsak, birkaç kişiyi bile bilinçlendirmiş olsak kazançtır. Çünkü büyük bir camia burası.”

ETİK KRİTERLERİN ÖNEMİ

 

Kızılay’ın 150 yıllık bir kurum olmasının ardında yatan gerçeğin etik kriterlere bağlı olunmasından kaynaklandığını dile getiren Gürkan, “Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ya da akrabalarıyla ticaret yapması yasaktır Kızılay’ın. Hissedar olduğu şirketleriyle veya akrabası olan kişilerle bu bakımdan baktığınız zaman bile etik kuralları çok güzel. 150 yıldır ayakta kalmanın kriterlerindendir, bu övünç verici durum” dedi.

GURBETÇİLERİN DUASINI ALDIK

Konuşmasının devamında yurt dışında yardım bekleyen insanların Kızılay geldiğinde vermiş oldukları olumlu tepkileri de dile getiren Davut Gürkan, “Yurt dışındaki vatandaşlarla orada beraber oturup konuştuğumuzda nasıl hayır dua ediyorlar anlatamam. Cumhurbaşkanımıza hayır dua ediyorlar, onların gurbette düşünülüyor olması, onların orada bir şekliyle ‘Kızılay gelecek’ veya ‘Türkler buraya gelecek, yardım edecek’ özlemiyle bakılıyor” şeklinde konuştu.

İYİLİK GENLERİMİZDE VAR

BURYAP Group Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Sağer’in Türkiye’nin son 10 yılda Somali’ye yapmış olduğu yardımları dile getirmesinin ardından konuşan Davut Gürkan, yapılan yardımları devam ettirmenin genlerimizde olduğunu şöyle ifade etti: “Ecdadımızın bize miras bıraktığı yerlerle alakalı değerleri, yardımları devam ettirmeliyiz ve ettireceğiz. Çünkü bu bizim millet olarak genlerimizde var.”

TÜRKİYE 2.’Sİ OLDUK

Bir soru da yazarımız Mehmet Çetinkaya’dan geldi: “Kurban yardımlarında bu seneyi önceki seneyle kıyasladığımızda rakamlar nasıl?” İşte Gürkan’ın cevabı: “Rakam vermek istemiyorum ama bir önceki senenin iki-üç katı diyebilirim. Bu da bir önceki seneyle mukayese edersek yani onu da yavaş yavaş paylaşacağım şimdiden ilan etmeyelim, Türkiye 2.’si olduk.” Anlaşılıyor ki bu millet Kızılay’ına sahip çıkıyor. Ne dedi Gürkan Başkan; “İyilik bizim genlerimizden geliyor.”

TEMELİMİZ EMANETE SAHİP ÇIKMAK

Kızılay’da en önemli unsurlardan birisinin emanete sahip çıkmak olduğunu kaydeden Davut Gürkan, “En önemli özelliğimiz bu, bağışçılarımızın emanetlerine sahip çıkmak. Ve o bağışları, bize bırakmış oldukları emaneti daha iyi değerlendirebilmek için ne yapabiliriz? Onun derdindeyiz. Çünkü bizim dinimize göre emanete hıyanet etmenin vebali çok ağırdır. Onun için biz her zaman söyleriz vakıf mallarımıza bile, ‘Kim bu vakfiyeye sahip çıkmaya, hak bulmaya’ diye. Dolayısıyla bizim yönetimdeki arkadaşlarımız da bu emanet bilincinde çok duyarlılar, inşallah biz de o hassasiyetle görevimizi layığıyla yerine getireceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU KAN BAĞIŞI

Mehmet Çetinkaya’nın kan bağışı konusuna yönelik sorusuna ise Gürkan’ın yanıtı şöyle oldu: “Ramazan ayında ve yaz aylarında stokta daha çok azalma oluyor. Bu da duyarlı olan insanların tatile gitmesinden kaynaklanıyor. Hakikaten toplumu bilinçlendirmek lazım. ‘Vermiş olduğunuz kanınız 3 kişiye hayat olacaktır’ mesajı bile çok önemli bizim için. 17 bölgede 64 tane kan merkezimizin olması da çok önemli. Kızılay haricinde Türkiye genelinde 19 merkez var. Onlar da yavaş yavaş Kızılay çatısı altına giriyor. Kızılay’ın sorumluluğu daha da artmaya başlıyor.”

 

Türk Kızılay Bursa Şubesi, geleneksel hale getirdiği eğitim kampı ile Bursamızdan Celebral Parcy’li özel çocuklarımızı genel merkezimizin Eskişehir Hasırca Kampı’nda ağırlayarak unutulmaz bir kamp yaşatacağız.

Türk Kızılay Bursa Şubesi koordinatörlüğünde 110 Celebral Parcy’li özel çocuk, anneleri ya da birinci dereceden yakınları ile birlikte Eskişehir Hasırca Kampı’nda unutamayacakları bir kamp dönemi yaşayacak. Dört gönüllü psikolog, üç fizyoterapist, bir özel çocuk eğitimcisi, bir sosyolog, doktor, kamp hemşiresi ve cankurtaran eşliğinde çocuklar bir yandan tedavi süreçlerini sürdürürken, diğer yandan da çeşitli alanlarda uzmanlar denetiminde yapacakları eğitici ve eğlence dolu aktivitelerle unutamayacakları bir kamp yaşayacaklar.

Daha önce gerçekleştirilen kamplarda çocukların %30 oranında iyileşme sergilediği gözlemlenen eğitim kampında, drama, müzik, spor, tiyatro, el sanatları ve halk oyunları gibi bir çok alanda eğitimler verilecek.

Ayrıca çocuklara el, kol, göz koordinasyonunu sağlayan motor öğrenme yetilerini geliştiren ve kaslarının güçlenmesini sağlayan bocce ve hemsball sporlarının öğretilip uygulatılacağı kampta, özel çocuklarla arkadaşlık bağları kurularak sosyal hayatta kendilerine daha fazla güven duymaları sağlanacak. Diğer yandan da özel çocuklarımızın tedavi süreçleri devam ettirilirken, diğer yandan da çok alanda bilgi edinmeleri sağlanarak gelişimlerine katkıda bulunularak, sosyal hayata katılımları sağlanacak ve sevilip, kabul gördükleri o güzel yüreklerine kazınılacak.

 

 

 

Türkiye Beyazay Derneği Bursa Şube Kurucu Başkanı Zafer Hıdıroğlu ve Bursa Şube Başkanı Füsun Koyunlular, Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan’ı ziyaret etti.

Hayırseverlerin yardım eli ile büyüyen merhamet elini daha da güçlendirmek adına atılabilecek ortak adımların konuşulduğu ziyarette Zafer Hıdıroğlu, 9 tanesi yurtdışında olmak üzere 98 şubesi bulunan derneklerinde Türkiye’de ses getiren önemli çalışmalara imza attığını anlattı. Konuşmasında, Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan’a yeni görevinin hayırlı olmasını dileyen Hıdıroğlu, 150 yıllık deneyimi ile Türk Kızılay’ın ise Türkiye’nin merhamet eli haline geldiğini belirterek, Bursa’da ortak akıl yoluyla engelli bireyler ve ihtiyaç sahibi kişi ve aileler adına projeler üretilebileceğine vurgu yaptı.

ENGELLİ BİREYLERİN TOPLUMA ENTEGRASYONU İÇİN ÇALIŞILIYOR…

Türkiye Beyazay Derneği Bursa Şube Başkanı Füsun Koyunlular ise derneklerinin en önemli amacının engelli bireylerin günlük ve sosyal hayatta daha fazla yer alabilmelerini sağlayacak çalışmalar yapmak olduğunu belirtti. Füsun Koyunlular tüm projelerinde engelli ve engelli olmayan bireyleri bir araya getirerek çalıştıklarının altını çizerek, “Bu şekilde aralarındaki empati duygusunu geliştirerek, engelli kardeşlerimizi toplumsal hayata daha fazla entegre edebilmenin yollarını arıyoruz” dedi.

MERHAMET ELİMİZİ UZATMAK ADINA İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan ise ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Gürkan, yalnızca Türkiye’de değil bir çok ülkede umut ışığı yakan Türk Kızılay’ın Kurban Bayramı’ndaki faaliyetlerini anlattı. Türkiye’nin geneli ile birlikte 40 ülkede bayramın bayram gibi yaşanılması için her kademeden Türk Kızılay çalışan ve gönüllülerinin gecesini gündüzüne kattığını anlatan Gürkan, engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak, ihtiyaç sahibi birey ve ailelere destek olabilmek adına her türlü işbirliğine hazır olduklarını altını çizdi.

Türk Kızılay, hayırseverlerin desteği ile yüzleri güldürmeye devam ediyor. Tüm Türkiye’de bayramın bayram gibi yaşanması için çalışan Türk Kızılay ekipleri, aynı zamanda 40 ülkede yardıma muhtaç kişi ve ailelerle biraraya gelerek bayramın bereket ve sevincini paylaştı.
Kızılay’ın sevgi ve merhameti paylaşma hareketi kapsamında ziyaret edilen 40 ülkeden biri de Somali oldu. Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan’ın da aralarında bulunduğu Türk Kızılay ekibi, ilk olarak bayram öncesinde Somalili çocuklarla biraraya gelerek paylaştıkları kıyafet ve kırtasiye malzemeleri ile bayram sevinçlerine ortak oldu.

BAYRAM SEVİNCİ 40 ÜLKEDE PAYLAŞILDI


Bayram gününde ise hayırsever kişi ve kurumların kurbanlıkları dua ve tekbirlerle kesilerek, Somali’deki yardıma muhtaç ailelerle paylaşıldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, şunları söyledi: “Türk Kızılay ekipleri, hayırseverlerimizin merhamet elini yalnızca Bursamızda ve ülkemizde değil kırk ülkede ihtiyacı olanlara uzattı. Bu vesile ile bizlerde Kurban bereketini Somali’deki kardeşlerimizle paylaştık. Türk Kızılay’ın Bursamızda ve ülkemizde çalışmaları sürerken diğer yandan 40 ülkede kardeşlerimize ulaşarak, bayramın bayram gibi yaşanması için çalıştık. Bu güzel organizasyonda emeği olan, bağışları ile iyiliğe hayat veren herkese teşekkür ediyorum.Merhamet ve sevgi timsali Türk Kızılay’ın Bursa Şube Yönetimi, çalışanları ve 22 arama kurtarma ekibi, 17 Ağustos Depremi Şehitlerini anmak ve doğal afetlere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Kestel’de gerçekleşen programda buluştu. Program, Kestel Kaymakamı’na vekaleten, Gürsu Kaymakamı Mehmet Makas, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, yönetim kurulu üyeleri, AFAD İl Müdürü Yalçın Numan ve diğer arama kurtarma ekiplerinin yönetici ve çalışanları ile vatandaşların katılımlarıyla gerçekleşti. Kestel Kent Meydanı’nda 17 Ağustos 1999 tarihinde depremin yaşandığı saat olan 03.00’a kadar süren programda, o gece yaşanan afette yaşamlarını yitirenler rahmetle anıldı. Aynı zamanda yaşamın yadsınamaz gerçeklerinden olan doğal afetlere karşı  farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen programda, arama kurtarma ekipleri, kullandıkları ekipman ve yöntemler hakkında vatandaşlara bilgiler verdi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, şunları söyledi:“17 Ağustos başta olmak üzere hepimizde derin yaralar bırakan  doğal afetlerde önemli tecrübeler edinildi. Doğal afetlerin yadsınamaz bir gerçeği dahilinde afetler öncesinde ve sırasında gerekli önlemlerin alınabilmesi adına ülkemizde önemli adımlar atıldı ve atılmaya da devam ediyor. Bu anlamda Türk Kızılay adına hizmet veren bizler de afetlerin oluşturduğu maddi ve manevi tahribatları yıkımı en aza indirebilmek, insanlarımızı ve kurumlarımızı olası afetlere hazırlayıp, bu tür zor anlarda yanlarında olabilmek adına var gücümüzle çalışıyoruz. Türk Kızılay, kuruluşundan bu yana dünyaya örnek çalışmalara imza atarak, hayırseverler vatandaş ve kurumlarımızın desteği ile her geçen gün güçlendirdiği merhamet elini din, dil, ırk ayrımı gözetmeden uzatıyor ve uzatmaya da devam edecektir.Bu duygu ve düşüncelerle 17 Ağustos 1999 Depremi’nde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum."

Türk Kızılayı Bursa Şube Başkanımız Davut Gürkan beraberinde Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz Özcan Susmaz, Nesrin Demirkan ve Mehmet Baki Kayacan ile birlikteSönmez Medya'yı ziyaret etti.Sönmez Medya Genel Müdürü Burak Özgün ile AS TV ve Bursa Hakimiyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Okan Tuna tarafından karşılanan yönetimimiz, Bursa'ya kazandıracakları projelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Ziyarette ev sahipliği konuşmasını yapan Sönmez Medya Genel Müdürü Burak Özgün, "Böylesine önemli bir geçmişi ve tarihi olan sosyal bir yapının başta Bursa'mız, Türkiye'miz ve Dünya'ya olan yardımlarına inancımızda desteğimizde tam. Bizde yarı kamusal iş yapan bir yapı olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sayın Davut Gürkan'ın da Türk Kızılayı'nda üstlendiği görev ile elde edilen başarıları çok daha yukarılara taşıyacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.GENEL MERKEZDEN YENİ STRATEJİ Şube Başkanımız Davut Gürkan ise “Bir çok değişik branşta, alanında uzman arkadaşları ekibimize dahil ettik. İyi şeyler çıkaracağımıza inanıyoruz "dedi. Bursa'nın Kızılay potansiyelinde özel bir konumda olduğunu ifade eden Gürkan, "Gerek gayrimenkulleri itibariyle, gerekse hizmetleriyle Türkiye'nin gözbebeği olan şubelerinden biri. Kızılay'ın bir çok alanda gösterdiği faaliyetlerin hemen hemen hepsini Bursa yapıyor. Genel merkezimizde bu konunun üzerinde çok dikkatli duruyor. Çok ciddi projeler ve değerlendirilmesi gereken yatırımlar var" dedi.

Kızılay Bursa Şube Başkanımız Davut Gürkan ve yönetim kurulu üyelerimiz Olay Medya'yı ziyaret ederek, çalışmaları ve yeni dönemdeki hedefleri hakkında bilgi verdi.

Kızılay Bursa Şube Başkanımız Davut Gürkan ve yönetim kurulu üyelerimiz Olay Medya'yı ziyaret ederek, çalışmaları ve yeni dönemdeki hedefleri hakkında bilgi verdi. 150 yıldan beri Türk halkının destekleri ile ayakta duran Kızılay'ın kendilerini yüklediği sorumluğun farkında olduklarını kaydeden Gürkan, Türk Kızılay'ı denildiğinde akla ilk olarak afetlerin geldiğini ancak birçok alanda faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Davut Gürkan, “Afetlerle birlikte ilk akla gelen Kızılay, her zaman vatandaşımızın yanında iyilik hareketini devam ettirmek için gerekli gayreti göstermeye devam edecektir” dedi. 

“BURSA'YA KATKI SAĞLARIZ”

Bursa'da 4 Kasım 1911'den bu yana faaliyetlerini sürdürdüklerini ve  Kızılay olarak Bursa'ya ciddi katkı sağlayacaklarının da ifade eden Davut Gürkan, “Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan 13 aşevinden bir tanesi şehrimizde, ayrıca kız öğrenci yurdumuz  ve kan merkezlerimiz var” diye konuştu.

Bursa'nın lokasyon itibari ile lojistiğin merkezi olması gereken bir yer olduğunu da kaydeden Gürkan, “Lojistik alanında biraz geride  kalmışız. Mevcut durumda bulunana deponun daha aktif hale gelebilmesi için genel merkezimiz tarafından çalışmalar başlatıldı” dedi.  

“BİR TELEFON KADAR YAKINIZ”

Kurban Bayramı öncesinde 'Kurban bereketi yıl boyunca sürsün' adıyla başlatılan kampanya ile vekaletle kurban kesimi yapıldığını da dile getiren Gürkan, “Dini vecibe olması sebebiyle kurban konusunda vatandaşlarımızın hassasiyetleri bir kat daha artıyor. Bizlerde hiç bir şekilde akıllarda soru işareti bırakmayacak şekilde kurban ibadetinin yerine getirilmesini sağlıyoruz. Hayvanların değerlendirilebilecek bütün organlarını değerlendirerek yıl boyunca ihtiyaç sahiplerini ulaştırılıyor.Bursa'da vekaleten kurban kestirmek isteyenler, Şehreküstü'de bulunan kurban bağış merkezine ya da Nilüfer'de bulunan Kızılay Bağış Merkezimize gelerek müracaat edebilirler. İnternet ya da telefon üzerinden de bize ulaşabilirler” şeklinde konuştu.

Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, 17 Ağustos 1999’da yaşanan deprem felaketinin yıldönümünde bir mesaj yayımlayarak, depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı rahmetle andı. Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, yazılı olarak yayımladığı mesajında 17 Ağustos 1999 tarihinde Gölcük merkezli yaşanan depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diledi. Davut Gürkan, doğal afetlerin göz ardı edilemez bir gerçek olduğunun altını çizdiği mesajında, doğal afetlerle yaşamayı öğrenmenin önemine vurgu yaptı. Türk Kızılay’ın kuruluşundan bu yana savaş ve doğal afet gibi acılı günlerde mağdur vatandaşların her zaman yanında olduğunu belirten Davut Gürkan, “Bunun yanı sıra Türk Kızılay, afet bilincini toplumumuzda yerleştirip, yükseltmek için çabalıyor. 1999’da yaşanan depremin bu anlamda Türkiye’de bir farkındalık yarattığının altını çizen Gürkan, “Sadece afet sırasındaki müdahale hazırlığı yetmiyor. Afet risklerinin azaltılması gerekiyor. Afet risklerini azaltmak için Kızılay’ın üzerine düşen eğitimler vermek ve toplum içinde bu bilinci arttırmak. Bizler de Türk Kızılay Bursa Şubesi olarak bu anlamda örnek gösterilen eğitim ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi. Gürkan, bu tür büyük acıların bir daha yaşanmamasını dileyerek, 17 Ağustos’ta yaşanan acılı günde ve tüm diğer afetlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diledi. 

Kızılay Genel Başkanımız Sayın Dr. Kerem KINIK, genel başkan yardımcılarımız, Şube Başkanımız Davut GÜRKAN ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte Bursaspor Başkanı Sayın Ali AY ve yöneticilerini ziyaret ettik. Bursaspor Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde gerçekleşen ziyarette Genel Başkanımız Sayın Dr. Kerem KINIK ve heyetimizi  Bursaspor Başkanı Sayın Ali AY ve Sosyal Yapılanma, Sponsorluk ve Reklamdan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Onur ÖZSELEK karşıladı.Bursaspor Başkanı Sayın Ali AY yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Ben özellikle kan vermeyi çok önemsiyorum, buradan taraftarlarımıza seslenmek istiyorum; Kızılay’a destek olmak ve  kan verme hususuna önem gösterelim."Ziyaretin sonunda Bursaspor Başkanı Sayın Ali AY, Genel Başkanımız Sayın Dr.Kerem KINIK’a "Bursaspor Almanağı" hediye etti.

GENEL BAŞKANIMIZ DR. KEREM KINIK:  ‘BURSA'DA AFET MÜDAHALE KAPASİTESİ ARTACAK’

Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık, Bursa'da yüksek kapasiteli afet riski azaltma ve müdahale kapasitesi oluşturacaklarını söyledi.

Bir dizi ziyarette bulunmak için Bursa'ya gelen Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık, Bursa Valisi İzzettin Küçük'ü makamında ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada,Kızılay'ın 150 yıldır iyilik ve hayır için yarıştığını dile getiren Kınık, 'İyiliğin amiral gemisine katkısı olan nice gönüllü dostlarımız oldu. Hepsine çok teşekkür ediyoruz. Bursa'da da Kızılay gerçekten hizmetleriyle yıllarca vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gördü. Afetlere insanları hazırlamak için ilk yardım eğitimleri verdi. Öğrencilerimize yurt imkanları sundu. Yoksul insanlarımıza destek verdi. Bursa ile Kızılay birbirini tanıyor. İnşallah yeni dönemde bir önceki başarılı ekibimizin koyduğu çıtayı daha yukarıya taşıyacak faaliyetlerimizi yürüteceğiz" dedi.

 

Bursa'nın afetler konusunda yüksek risk taşıyan Marmara'nın bir destekçisi pozisyonunda olduğuna dikkat çeken Kınık, “Bu bölgenin hem beşeri hem doğal afet risklerini yeniden güncelliyoruz. Yüksek kapasiteli afet risk azaltma ve müdahale kapasitesi oluşturacağız. Bursa'nın özellikle erişim kolaylığı, endüstri ve tarım şehri olması, yardımlaşma kültürünün gelişmiş olması, bizler açısından çok teşvik edici noktadadır” şeklinde konuştu.

Bursa Valisi İzzettin Küçük ise “Kızılay bizim medarı iftiharımızdır. Sadece Türkiye'de değil, diğer ülkelerde de vicdanımızın sesi, eli, gözü, kulağı, güzelliğidir. İftiharla anılacak değerli çalışmalar yapmıştır. Kızılay'ın bir ferdi olmak bana gurur veriyor. Bursa'nın stratejik konumu, coğrafi yapısı, bütün çevre bölgelere hitap edecek bir güç merkezi oluşturabilecek mahiyettedir” ifadelerini kullandı.

Ziyaret Bursa Valisi İzzettin Küçük'ün Genel Başkanımız Sayın Dr. Kerem Kınık'a seramik işlemeli çini hediye etmesi ile basına kapalı olarak devam etti. Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcıları, Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan ve yönetim kurulu üyeleri de toplantı da hazır bulundu.MERHAMETİN SEMBOLÜ ‘KIZILAY’, MERHAMET ŞEHRİ BURSA’DA YÜKSELİYOR

Savaşın sonsuz yıkımının gölgesinde pek çok acıya sahne olan Anadolu Coğrafyası’nda, Osmanlı’nın var oluş çabasını sürdürdüğü tüm cephelerde savaş alanında yaralanan ve hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etme arzusundan doğan Kızılay, 11 Haziran 1868 tarihinde ‘Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’ adıyla kurulmuştur.

Milliyet, ırk, dil, dil, dost, düşman ayrımı yapmadan cephede savaşan tüm askerlere yardım eli uzatan kurumumuz, 1877’de ‘Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti’, 1923 yılında ‘Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti’, 1935’te ‘Türkiye Kızılay Cemiyeti’ ve 1947 yılında da ‘Türkiye Kızılay Derneği’ adını almıştır.

 

MERHAMET ELİ  HER YERDE…

Kuruluşundan bu yana, Türkiye’nin yakın tarihine pek çok acı hatıra bırakan doğal afetlerde felaketzedelerin bakımını, barınak ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayarak, acılarını hafifleten Türk Kızılayı, aynı zamanda uluslararası yardım faaliyetlerine de katılarak, merhamet sembolü kimliğini tüm dünyaya göstermiştir.

HAYIRSEVELERİMİZDEN ALDIĞIMIZ GÜÇLE SEVGİYİ PAYLAŞIYORUZ…

İlk yardım eğitimleri ile örnek olan Türk Kızılayı, ilk yardım ve kan ihtiyacını karşılama ilgili hizmetler alanında öncülük yaparak, korunmaya gereksinen pek çok vatandaşımıza sosyal yardım ve destek hizmetleri sunuyor.

Kentin ileri gelenleri tarafından 1911 yılında ‘Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti Bursa Şubesi adıyla kurulun Kızılay Bursa Şubesi’de o günden bu yana Türk Kızılayı’nın en büyük güç kaynaklarından olmuştur ve kurulduğu günden bu yana şehrimizdeki hayırsever vatandaşlar ve kurumların destekleri ile merhamet elini uzatmaya devam etmektedir.

TÜRK KIZILAY BURSA ŞUBESİ’NDE YENİ DÖNEM…

Kuruluşundan bu yana Türk Kızılay’ın en gözde güç kaynaklarından olan Bursa Şubesi, şu ana kadar hizmet veren tüm yönetimleri, gönüllü ve bağışçılarından aldığı güçle örnek olmaya devam ediyor.

Türk Kızılay Genel Merkezi tarafından tevdi edilen görevle bu kutlu bayrağı devralan Davut GÜRKAN ve yönetimi, her dönemde olduğu gibi bu yeni dönemde de hayrın peşinde olarak, bu anlamda ün salan Bursamızda hayırseverlerimizin desteği ile Türk Kızılay’ın merhamet elini büyütmek için çalışacak.

İlk hedeflerinin, Bursa’da Kızılay gönüllü ve bağışçılarının sayısını daha da arttırmak olduğunu açıklayan GÜRKAN ve yönetimi, merhamet şehri Bursa’da, Türk Kızılay’ın şefkat ve merhamet geleneğini sürdürme yolunda teslim aldıkları bayrağı daha yukarılara taşıyacak proje ve çalışmaları ile Hilal-i Ahmer’e yakışan hizmetlerde bulunacak.

KURBAN BAĞIŞLARINIZ SEVGİ ELİMİZİ GÜÇLENDİRİYOR…

Türk Kızılay, bu yıl Kurban bağışı tutarını yurt içinde 750, yurt dışında 590 TL olarak açıkladı. Vekalet yönetimi ile son teknoloji tesislerde İslami koşullarda yapılan kesimler sonunda Kurban etleri zayi edilmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Türkiye çapında en uygun bağış fiyat politikasını uygulayan Türk Kızılay, aynı zamanda hayırsever vatandaşlarımıza 4 taksit imkanı da sunuyor. Türk Kızılay, Türkiye dahil yaklaşık 40 ülkede 170.000 vekalet sahibi adına kurban kesip, yaklaşık 3 milyon 800 bin kişiye kurban bereketini ulaştırmayı hedefliyor.

İYİLİĞİ PAYLAŞMAK İÇİN BİZE ULAŞIN…

Türk Kızılay yoluyla ihtiyaç sahipleri vatandaşlarımıza destek olmak isteyen Bursalı vatandaşlarımız, bulundukları yerde bağış yapabiliyorlar. Bunu yapabilmeleri için aşağıdaki iletişim kanallarımızdan Türk Kızılay Bursa Şubesi bağış merkezlerimize ulaşabilir ya da www.kizilaybursa.org.tr adresimizden bilgi alabilirler.

1)      Kızılay Plaza / NİLÜFER :  0224 220 24 40

2)      Kızılay Bağış Merkezi / Şehreküstü / OSMANGAZİ : 0224 220 24 96

 

Ayrıca, Kızılay Bursa Şubesi Hesap bilgilerimiz aşağıdaki gibidir:

 

Ziraat Bankası  / İhsaniye Şubesi

Hesap No: 18686924

IBAN: TR 18000 10020 540000 18686924

 

       Öte yandan Türk Kızılay Bursa Şubesi’nde yeni yönetim şu isimlerden oluştu:

1)      DAVUT GÜRKAN (KIZILAY BURSA ŞUBE BAŞKANI)

2)      DOÇ.DR.MURAT TUTANÇ (KIZILAY BURSA ŞUBE BAŞKAN YARDIMCISI)

3)      MÜRSEL DURMAZ (KIZILAY BURSA ŞUBE SEKRETERİ)

4)      MEHMET BAKİ KAYACAN (KIZILAY BURSA ŞUBE SEKRETER YARDIMCISI)

5)      OSMAN NURİ KOÇDEMİR (KIZILAY BURSA ŞUBE MUHASİBİ)

6)      NESRİN DEMİRKAN (KIZILAY BURSA ŞUBE VEZNEDARI)

7)      AHMET EMİN YILMAZ (KIZILAY BURSA ŞUBE YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

8)      AV.ÖZCAN SUSMAZ (KIZILAY BURSA ŞUBE DENETÇİSİ)

 

 

 

 

 

 

 Türk Kızılay Bursa Şubesi

Kızılay'dan Kiralık Mülkler

Duyurular

Fotoğraf Galerimiz